reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Tesla Przemysł elektroniczny | 11 kwietnia 2019

Tesla i Panasonic zamrażają inwestycje w Gigafabrykę

Tesla i Panasonic wstrzymują plany rozwoju mocy produkcyjnych w amerykańskiej Gigafabryce, największym na świecie zakładzie wytwarzającym akumulatory do pojazdów elektrycznych – donosi serwis Nikkei.

Tesla, producent aut elektrycznych, oraz Panasonic, jeden z największych na świecie producentów baterii do takich pojazdów, zmieniają strategię ze względu na niewielkie zyski osiągane w branży aut elektrycznych. Gigafabryka produkuje akumulatory do Modelu 3 Tesli od stycznia 2017 roku. Panasonic zajmuje się produkcją ogniw, a Tesla – gotowych modułów zasilających. Moce zakładu miały wzrosnąć do 2020 roku do 54 GWh z obecnych 35 GWh.
Firmy Tesla i Panasonic do przyszłego roku zamierzały zwiększyć moce produkcyjne Gigafabryki o 50%, ale niepewny popyt na samochody elektryczne oraz problemy finansowe wpłynęły na zmianę planów.
Tesla i Panasonic wydały już na Gigafabrykę 4,5 mld USD. Sześć miesięcy temu prezes Panasonika, Kazuhiro Tsuga zapowiedział, że firma zamierza nadal inwestować w Ameryce Północnej. Rozważane było przeznaczenie na Gigafabrykę dodatkowej kwoty z przedziału 900 mln USD – 1,35 mld USD. Jednak w roku finansowym zakończonym w marcu 2019 roku Panasonic odnotował stratę operacyjną w wysokości 20 mld JPY, do której negatywnie przyczyniło się opóźnienie startu produkcji Modelu 3. Sprzedaż Tesli w pierwszym kwartale 2019 roku spadła o około 30% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Wpływ na ten spadek miał wolniejszy wzrost w Chinach, mniejsze ulgi podatkowe na pojazdy elektrycznego oraz problemy logistyczne. To wszystko sprawiło, że obie firmy patrzą ostrożniej w przyszłość i weryfikują swoje plany inwestycyjne, chociaż nadal planują wspólną działalność w ramach Gigafabryki. Źródło: Asian Nikkei
reklama
reklama
January 15 2021 12:45 V18.15.12-1