reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 22 marca 2019

Prawie ćwierć miliarda złotych na inwestycje w innowacyjne przedsiębiorstwa

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polski Fundusz Rozwoju zainwestowały w trzeci fundusz w ramach zasilonego przez NCBR Funduszu Funduszy PFR NCBR CVC, zarządzanego przez PFR Ventures. Pieniądze trafią do zespołu zarządzającego Cogito Capital Partners.

Prawie ćwierć miliarda złotych na inwestycje w innowacyjne przedsiębiorstwa trafi do funduszu Cogito Capital Partners. Kapitał pochodzi z programów zarządzanych przez PFR Ventures (PFR KOFFI oraz PFR NCBR CVC), które dysponują środkami w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Nowo utworzony fundusz planuje inwestować w przedsięwzięcia technologiczne z sektora usług B2B, Fintech&InsurTech, a także oferujących nowoczesne rozwiązania z obszaru m.in. urządzeń medycznych, Internetu rzeczy oraz robotyki. W ramach pojedynczej inwestycji spółka znajdująca się w fazie wzrostu może pozyskać od Cogito Fund finansowanie w wysokości od 10 do 40 mln PLN. Zespół planuje rozpocząć inwestycje w 2019 roku i prowadzić je przez 5 lat. - Finalizacja tzw. pierwszego zamknięcia funduszu Cogito na poziomie 55 mln EUR pozwala nam na realizację inwestycji nad którymi pracujemy od kilku miesięcy. Zgodnie z naszą strategią koncentrujemy się na spółkach działających w Polsce i w Europie, posiadających potencjał międzynarodowy lub realizujących już ekspansję globalną, szczególnie na rynek USA. Zespół funduszu zlokalizowany w Warszawie i Nowym Jorku będzie blisko pracował w zespołami naszych spółek portfelowych i wykorzystywał sieć międzynarodowych kontaktów. Do końca roku planujemy zainwestować w przynajmniej 2-3 przedsiębiorstwa – powiedział Sylwester Janik, partner zarządzający funduszu Cogito Capital.
Fundusz Funduszy PFR NCBR CVC docelowo może zainwestować ok. 40 mln EUR przy jednoczesnym wkładzie inwestorów prywatnych w proporcji 50/50. Podpisując trzecią umowę, PFR NCBR CVC alokował ok. 20% swoich środków. Jeszcze w 2019 roku planowane jest podpisanie kolejnych umów inwestycyjnych. PFR Ventures to Fundusz Funduszy, który wspólnie z inwestorami prywatnymi, aniołami biznesu i korporacjami zainwestuje ponad 4 mld PLN w fundusze Venture Capital. Ich celem będzie napędzenie tym kapitałem polskich, innowacyjnych przedsiębiorstw na wczesnych etapach rozwoju. 2,7 mld PLN, którymi dysponuje PFR Ventures pochodzi z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.
reklama
reklama
January 18 2021 12:56 V18.15.14-2