reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

MPiT oraz ABB podejmują strategiczną współpracę w obszarze Przemysłu Przyszłości

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz spółka ABB podpisały umowę o strategicznej współpracy w obszarze nowych technologii. Jej celem jest m.in. przyspieszenie procesu wdrażania najnowszych metod produkcji w polskich przedsiębiorstwach i podwyższanie ich kompetencji w budowaniu nowoczesnej gospodarki opartej na innowacyjności.

Efektem porozumienia będzie dalsze zwiększenie zaangażowania firmy ABB w realizację polityki gospodarczej i edukacyjnej prowadzonej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a związanej ze wzmocnieniem konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki. Spółka ABB zadeklarowała też gotowość do współpracy w ramach Platformy Przemysłu Przyszłości, której inauguracja działalności planowana jest na I kw. 2019 r. – Porozumienie wzmocni współpracę w wielu wspólnych dziedzinach. Polskie firmy, uczelnie i instytucje naukowe będą mogły skorzystać z najnowszych badań i technologii, co bezpośrednio przełoży się na wyższy poziom rozwoju naszej gospodarki – powiedział wiceminister Marcin Ociepa. Platforma Przemysłu Przyszłości, która rozpocznie swoją działalność w I kwartale 2019 r., będzie płaszczyzną współpracy, na gruncie której firmy technologiczne takie jak ABB, będą mogły wykorzystać swoje doświadczenie i kompetencje do promowania wśród polskich przedsiębiorców rozwiązań technologicznych zapewniających interoperacyjność, tworzenie zaufanych systemów wymiany danych. To też promowanie dobrych praktyk z zakresu wzajemnego dzielenia się danymi i transformacja firm do poziomu Przemysłu 4.0. ABB będzie dzielić się z przedsiębiorstwami wiedzą m.in. z obszaru automatyzacji i robotyzacji. - Aby sprostać wyzwaniom stojącym przed przedsiębiorcami, bardzo ważne jest wzmocnienie więzi między środowiskiem biznesowym, ośrodkami akademickimi i przedstawicielami instytucji rządowych. Dlatego też, jako technologiczny lider z ponad 130-letnim doświadczeniem, chętnie zaangażowaliśmy się we współpracę z fundacją Platforma Przemysłu Przyszłości. Promowane w ramach inicjatywy technologie cyfrowe są siłą napędową innowacyjnego przemysłu, oferują nowe możliwości biznesowe oraz pozwalają zwiększać produktywność, efektywność energetyczną i bezpieczeństwo operacji – mówi Paweł Łojszczyk, prezes zarządu, dyrektor zarządzający ABB w Polsce.
ABB specjalizuje się w takich obszarach, jak sieci energetyczne, produkty elektryfikacji, automatyka przemysłowa, robotyka i systemy napędowe, obsługując klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. ABB podkreśla, że tworzy przyszłość cyfryzacji w oparciu o dwie fundamentalne korzyści: dostarczanie energii elektrycznej z dowolnego źródła do dowolnego punktu poboru oraz automatyzację przemysłu od etapu pozyskania zasobów naturalnych po gotowe wyroby. Grupa ABB zatrudnia około 147 000 pracowników w ponad 100 krajach świata, z czego ponad 8000 w 14 zakładach produkcyjnych i 25 biurach w Polsce, gdzie działa od 1992 r. Ponad 70 proc. produkcji polskich fabryk należących do firmy jest eksportowana do prawie wszystkich krajów świata. W Krakowie działa Korporacyjne Centrum Badawcze ABB, jedna z siedmiu tego typu jednostek koncernu na świecie, a także jedno z dwóch globalnych Centrów Rozwoju Oprogramowania, zajmujące się wytwarzaniem komercyjnego oprogramowania dla klientów. Rocznie firma inwestuje w Polsce około 100 mln zł.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 13 2024 16:53 V22.3.28-2