reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 29 stycznia 2019

KE zatwierdziła polską pomoc inwestycyjną dla fabryki LG Chem

Komisja Europejska poinformowała o zatwierdzeniu pomocy inwestycyjnej w wysokości 36 mln EUR na rzecz LG Chem na budowę zakładu produkującego baterie do aut elektrycznych.

Komisja Europejska stwierdziła, że pomoc inwestycyjna w kwocie 36 mln EUR, jaką Polska przyznała przedsiębiorstwu LG Chem na budowę zakładu produkującego baterie do aut elektrycznych w województwie dolnośląskim, jest zgodna z zasadami pomocy państwa UE. Pomoc przyczyni się do rozwoju województwa przy jednoczesnym zachowaniu konkurencji. Przyznana przez Polskę pomoc w wysokości 36 mln EUR zasili wartą 325 mln EUR inwestycję LG Chem w budowę nowego zintegrowanego pionowo zakładu produkującego baterie litowo-jonowe (Li-Ion) w województwie dolnośląskim. Baterie litowo-jonowe stosowane są w autach elektrycznych. Nowy zakład ma dostarczać baterie do ponad 80 tys. pojazdów elektrycznych rocznie w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Dzięki temu projektowi powstanie ponad 700 bezpośrednich miejsc pracy. Zakład produkcyjny położony jest w województwie dolnośląskim, które kwalifikuje się do pomocy regionalnej. Komisja uznała, że:
  • bez finansowania publicznego nie byłaby możliwa realizacja tego projektu ani w Polsce ani w innym państwie UE;
  • pomoc ogranicza się do niezbędnego minimum, aby uruchomić inwestycję w Polsce, a nie poza EOG;
  • pomoc inwestycyjna przyczyni się do powstania miejsc pracy, a także do rozwoju gospodarczego i konkurencyjności regionu w niekorzystnym położeniu.
Komisja stwierdziła zatem, że pozytywne skutki projektu dla rozwoju regionalnego wyraźnie przewyższają zakłócenia konkurencji spowodowane przez pomoc państwa.
reklama
July 15 2021 08:57 V18.20.2-2