reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 21 listopada 2018

APS Energia: „Mamy dobre perspektywy rozwoju”

Producent przemysłowych systemów zasilania gwarantowanego zamierza w 2019 roku nadal zwiększać przychody. Liczy m. in. na dalszy wzrost eksportu. Więcej szczegółów powinno pojawić się w nowej strategii, która ma być zaprezentowana w pierwszej połowie przyszłego roku.

Oto wywiad z prezesem APS Energii, Piotrem Szewczykiem, przeprowadzony przez portal akcjonariat.pl.

Akcjonariat.pl: – Spółka ma za sobą znaczącą poprawę wyników po trzech kwartałach 2018 roku. Przychody rosną w dwucyfrowym tempie, a ubiegłoroczne straty zamieniono w zyski. Jak zapowiada się czwarty kwartał i czy cały 2018 rok będzie rekordowy pod względem wyników?

Piotr Szewczyk, prezes zarządu APS Energia: – Czwarty kwartał z reguły jest okresem sezonowo najlepszym w całym roku. Liczymy, że podobnie będzie w tym roku. Na koniec września mieliśmy backlog warty 81,1 mln zł, z czego do realizacji w tym roku przeznaczone są zamówienia warte 37,5 mln zł. Po trzech kwartałach tego roku APS Energia wypracowała rekordowe przychody w wysokości 80,8 mln zł (+28% r/r). Duża w tym zasług rynku rosyjskiego, gdzie mamy bardzo dużo zamówień w związku inwestycjami infrastrukturalnymi w energetyce. Docenić należy także wysoką rentowność kontraktów realizowanych na tym rynku. Rozwojowi Grupy sprzyjają również rosnące inwestycje w segmencie trakcji. Do tego staramy się rozwijać nowe, a zarazem perspektywiczne obszary. Chcemy mocniej zaistnieć w sektorze energetyki atomowej, magazynów energii czy wojskowym. W tym ostatnim uczestniczymy w grze o znaczące kontrakty i wkrótce spodziewamy się rozstrzygnięć.

– W tym roku zwiększacie sprzedaż eksportową i krajową w dwucyfrowym tempie. Eksport Grupy, od stycznia do września 2018 roku, wyniósł 53,2 mln zł (+39,0% r/r), a sprzedaż krajowa 27,6 mln zł (+11,7% r/r). Kluczowym kierunkiem jest rynek rosyjski, na którym spółka odnotowała rekordowe przychody w wysokości 39 mln zł, co stanowi 48% sprzedaży Grupy. Jak wyglądają perspektywy APS Energia na 2019 rok?

– Oceniamy je dobrze. W przyszłym roku zakładamy dalszy wzrost przychodów. Nadal chcemy zwiększać eksport. Dobrze wyglądają perspektywy na rynkach wschodnich i to nie tylko rosyjskim. Nadal zamierzamy rozwijać segment trakcji, wprowadzając nowe urządzenia, opracowane przez APS Energia. Chcemy mieć w tym obszarze coraz mocniejszą pozycję i to nie tylko na krajowym rynku. Celem jest, by wpływy z segmentu trakcji stanowiły około połowę przychodów. Z nowymi produktami wychodzimy na rynek Europy Zachodniej. Myśląc o dywersyfikacji geograficznej, podtrzymujemy chęć mocniejszego zaistnienia na rynku Stanów Zjednoczonych. Wejście na ten rynek jest kosztowne i wymaga czasu, ale jego potencjał sprawia, że warto tam być. W orbicie naszych zainteresowań jest także Bliski Wschód.

– Ostatnio dużo mówi się, że w 2019 roku głównym czynnikiem ryzyka dla wielu firm będą rosnące ceny energii elektrycznej. Przy tej okazji głośno zrobiło się o inwestycjach w magazyny energii. Czy obserwowana sytuacja może wzmóc popyt na wasze produkty?

– Na razie traktujemy to jako czynnik neutralny, choć dostrzegamy spore szanse. Jeśli chodzi o magazyny energii to w Polsce działają dwa, z czego jeden został wykonany przy udziale APS Energia. Niemniej są plany, by wybudować kolejne, jak zrobiono to w Niemczech czy USA. Jest duża szansa, że będziemy uczestniczyć w tych projektach. Z racji swojego potencjału jest to interesujący rynek.

– Nie jest tajemnicą, że oprócz rozwoju organicznego spółka myśli o akwizycjach. Czy wkrótce na tym polu dojdzie do transakcji?

– Cały czas przyglądamy się spółkom z naszej branży w kraju i za granicą. Jednak nie chcemy podejmować pochopnych ruchów. W tym roku nie zakładamy żadnych przejęć.

– Poprawiające się wyniki mogą rodzić pytanie czy spółka powróci do wypłaty dywidendy?

– Więcej na ten temat będę mógł powiedzieć po prezentacji wyników za cały 2018 rok. Polityka dywidendowa będzie miała swoje miejsce w nowej strategii, którą chcielibyśmy zaprezentować w pierwszej połowie 2019 roku. Praktycznie dokument jest już gotowy, ale trwają ostatnie korekty w związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją na rynku. Źródło: akcjonariat.pl
reklama
reklama
September 29 2022 15:24 V20.8.40-2