reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© SatRevolution Przemysł elektroniczny | 12 października 2018

Pierwszy polski komercyjny satelita Światowid zostanie wystrzelony w kosmos w kwietniu

W kwietniu przyszłego roku satelita Światowid będzie już po wszystkich testach. Poleci na międzynarodową stację kosmiczną i stamtąd zostanie wystrzelony na orbitę - powiedział PAP prezes SatRevolution Grzegorz Zwoliński.
Światowid to pierwszy w Polsce komercyjny satelita. - Został całkowicie stworzony w Polsce, bazując na polskiej myśli technologicznej, od komputera pokładowego po całą konstrukcję - powiedział PAP prezes SatRevolution Grzegorz Zwoliński.
Światowid ma wymiary 20 x 10 x 10 cm. Dzięki zastosowanej technice, urządzenie będzie w stanie robić zdjęcia w świetle widzialnym, co umożliwi obserwacje m.in. podnoszenia się wód, stanu powietrza, zmian pogody.

Satelita przeszedł pod koniec września testy w komorze temperaturowo-próżniowej. - Był narażany na niską i ekstremalnie wysoką temperaturę, od -65 stopni Celsjusza do ok. plus 120 stopni Celsjusza - powiedział kierownik rozwoju SatRevolution Tomasz Poźniak.

Prowadzone są prace, które pozwalają ocenić działanie poszczególnych modułów satelity i sprawdzić, czy nie zaszły w nich fizyczne uszkodzenia.

- Będziemy musieli jeszcze raz przeprowadzić te same testy, następnie przejdziemy do testów wibracyjnych, a później do testów zgodności elektromagnetycznej EMC - powiedział Zwoliński.

Testy wibracyjne przeprowadza się w celu sprawdzenia, czy satelita przetrwa wyniesienie w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety nośnej. Innymi słowy, symuluje się drogę Światowida na niską orbitę okołoziemską.

Z kolei testy zgodności elektromagnetycznej (EMC) polegają na zweryfikowaniu, czy uruchomiony satelita z wyłączonym radiem nie zakłóci działania innych przyrządów znajdujących się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Trzeba jednak odnotować, że przez pierwsze pół godziny od wyprowadzenia nanosatelity w przestrzeń kosmiczną z pokładu ISS, komunikacja radiowa z satelitą będzie musiała pozostać bezwzględnie wyłączona.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, urządzenie do kwietnia przyszłego roku zostanie dokładnie sprawdzone m.in. pod kątem mechanicznym, elektronicznym. A to będzie oznaczać, że w kwietniu Światowid poleci na międzynarodową stację kosmiczną i stamtąd zostanie wystrzelony na orbitę.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, Magdalena Jarco

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-1