reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© SatRevolution
Przemysł elektroniczny |

Pierwszy polski komercyjny satelita Światowid zostanie wystrzelony w kosmos w kwietniu

W kwietniu przyszłego roku satelita Światowid będzie już po wszystkich testach. Poleci na międzynarodową stację kosmiczną i stamtąd zostanie wystrzelony na orbitę - powiedział PAP prezes SatRevolution Grzegorz Zwoliński.

Światowid to pierwszy w Polsce komercyjny satelita. - Został całkowicie stworzony w Polsce, bazując na polskiej myśli technologicznej, od komputera pokładowego po całą konstrukcję - powiedział PAP prezes SatRevolution Grzegorz Zwoliński.
Światowid ma wymiary 20 x 10 x 10 cm. Dzięki zastosowanej technice, urządzenie będzie w stanie robić zdjęcia w świetle widzialnym, co umożliwi obserwacje m.in. podnoszenia się wód, stanu powietrza, zmian pogody. Satelita przeszedł pod koniec września testy w komorze temperaturowo-próżniowej. - Był narażany na niską i ekstremalnie wysoką temperaturę, od -65 stopni Celsjusza do ok. plus 120 stopni Celsjusza - powiedział kierownik rozwoju SatRevolution Tomasz Poźniak. Prowadzone są prace, które pozwalają ocenić działanie poszczególnych modułów satelity i sprawdzić, czy nie zaszły w nich fizyczne uszkodzenia. - Będziemy musieli jeszcze raz przeprowadzić te same testy, następnie przejdziemy do testów wibracyjnych, a później do testów zgodności elektromagnetycznej EMC - powiedział Zwoliński. Testy wibracyjne przeprowadza się w celu sprawdzenia, czy satelita przetrwa wyniesienie w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety nośnej. Innymi słowy, symuluje się drogę Światowida na niską orbitę okołoziemską. Z kolei testy zgodności elektromagnetycznej (EMC) polegają na zweryfikowaniu, czy uruchomiony satelita z wyłączonym radiem nie zakłóci działania innych przyrządów znajdujących się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Trzeba jednak odnotować, że przez pierwsze pół godziny od wyprowadzenia nanosatelity w przestrzeń kosmiczną z pokładu ISS, komunikacja radiowa z satelitą będzie musiała pozostać bezwzględnie wyłączona. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, urządzenie do kwietnia przyszłego roku zostanie dokładnie sprawdzone m.in. pod kątem mechanicznym, elektronicznym. A to będzie oznaczać, że w kwietniu Światowid poleci na międzynarodową stację kosmiczną i stamtąd zostanie wystrzelony na orbitę. Źródło: PAP - Nauka w Polsce, Magdalena Jarco

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 13 2024 16:53 V22.3.28-1