reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 28 września 2018

Polskie firmy tworzą innowacyjny system monitoringu zagrożeń powodziowych

Konsorcjum polskich firm pracuje nad innowacyjnym systemem monitorowania zagrożeń, opartym na technologiach satelitarnych, który może być wykorzystywany do walki z powodziami. Projekt powstaje w ramach programu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

- Projekt stworzenia systemu realizowany jest przez konsorcjum w składzie: Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (lider), Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Astri Polska, MSP Marcin Szender - poinformowała w środowym komunikacie firma Astri Polska.
SAFEDAM, bo o nim mowa, to innowacyjny system monitoringu wałów przeciwpowodziowych z wykorzystaniem danych satelitarnych oraz nieinwazyjnych, latających bezzałogowych platform wyposażonych w kamery w zakresie widzialnym i podczerwieni. Może być wykorzystywany, jak zaznaczono, do zwalczania powodzi i ich zapobiegania. - System umożliwia całodobową pracę w miejscu wystąpienia zagrożenia. Poza dostępem do bazy danych Państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (...) umożliwia także łatwy i szybki dostęp do aktualnych danych, w tym świeżo pozyskanych zdjęć satelitarnych, pochodzących zarówno z ogólnodostępnych, darmowych danych europejskiego programu satelitarnej obserwacji Ziemi +Copernicus+, jak i komercyjnych danych o bardzo wysokiej rozdzielczości, m.in. konstelacji satelitów Pleiades, należącej do Airbus Defence and Space - czytamy. Jak wyjaśnił dr inż. Krzysztof Bakuła z Politechniki Warszawskiej, przewodniczący komitetu sterującego projektu SAFEDAM, dzięki temu, że rozwiązanie umożliwia dostęp do wielu baz danych w jednym, zintegrowanym systemie, pozwala na lepsze i szybsze zarządzanie działaniami ratowniczymi. - System umożliwia także zaangażowanie społeczeństwa w ochronę przeciwpowodziową. Dzięki dedykowanej aplikacji mobilnej, każdy może przesłać zgłoszenie o zauważonym zagrożeniu powodziowym, załączając zdjęcia i filmy z miejsca zdarzenia - wskazał Bakuła cytowany w komunikacie. System był już testowany przez polskich strażaków w ramach ćwiczeń „Fala 2018”, które odbyły się na terenie powiatów kozienickiego i radomskiego. - Zapewnił dostęp do aktualnych danych o zagrożeniu powodziowym. Umożliwił także przekazywanie informacji z miejsca ćwiczeń do sztabu kryzysowego w czasie rzeczywistym za pomocą transmisji wideo z dronów. Dzięki urządzeniom mobilnym wyposażonym w system SAFEDAM, aktualna lokalizacja poszczególnych jednostek straży pożarnej była na bieżąco monitorowana przez osoby zarządzające ćwiczeniami - wyjaśniono. Jak dodała Beata Weintrit, koordynator projektu SAFEDAM ze strony Astri Polska, satelita Pleiades z konstelacji Airbus Defence and Space wykonał zdjęcie obszaru ćwiczeń w wysokiej rozdzielczości, które po upływie trzech godzin zostało zaimportowane do bazy danych systemu SAFEDAM. - Zdjęcia wykonane za pośrednictwem satelitów są jedynym źródłem informacji, które można pozyskać w tak krótkim czasie dla dużego obszaru. W tym przypadku było to 100 km kw. Dzięki temu służby pracujące na terenie objętym powodzią mogą dysponować jednorodnym i aktualnym obrazem dla dużego obszaru, który umożliwi m.in.: skuteczną ocenę obecnej sytuacji – wskazała Weintrit. Źródło: PAP - Nauka w Polsce, Magdalena Jarco
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 09 2020 11:27 V18.6.11-1