reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Rynki | 20 września 2018

Przemysł 4.0 zwiększa zapotrzebowanie na narzędzia pomiarowe w produkcji dyskretnej

W 2022 r. rynek aparatury pomiarowej osiągnie przychody 1,48 mld USD – prognozuje firma doradcza Frost & Sullivan.
Rozwój internetu rzeczy zmienił oblicze przemysłu, a firmy produkcyjne, niezależnie od wielkości, chcąc pozostać konkurencyjne, dążą do automatyzacji swoich systemów i wdrożenia nowoczesnych technologii pomiarowych, takich jak metrologia wymiarowa. Wpływ megatrendu, jakim jest Przemysł 4.0, jest szczególnie istotny w segmentach produkcji dyskretnej, w których kontrola niemal od zawsze była najważniejszym elementem każdego etapu procesu wytwórczego. Obowiązujące w Europie rygorystyczne przepisy dotyczące jakości produktu i kosztów gwarancji sprawiły, że region stał się ogromnym rynkiem dla najnowocześniejszych urządzeń z zakresu metrologii wymiarowej.

- Europa jest wiodącym światowym ośrodkiem metrologii wymiarowej, w którym przemysł motoryzacyjny oraz lotniczy generują znaczne przychody. Te dwie branże są ogromnymi rynkami zbytu dla metrologii typu in-line, czyli w pełni zintegrowanej z linią produkcyjną, dzięki zastosowaniu jej w zaawansowanej kontroli w inteligentnych fabrykach - podkreśla Anisha Nikash Dumbre, analityk działu Measurement & Instrumentation w firmie Frost & Sullivan. - Dostawcy rozwiązań z zakresu metrologii będą w stanie przeniknąć do większej liczby branż, dostarczając również zrobotyzowane urządzenia naprowadzające i przenośne urządzenia pomiarowe, gwarantujące większą prędkość, elastyczność i precyzję.

Konwergencja technologii w inteligentnych fabrykach przynosi nowe źródła przychodów dla dostawców urządzeń pomiarowych, którzy szybko odchodzą od konwencjonalnych modeli biznesowych, stawiając na usługi oparte na wiedzy.

- Nowsze modele biznesowe, takie jak oprogramowanie pomiarowe jako usługa (SaaS), które łączą w sobie metrologię typu in-line z konserwacją zapobiegawczą, zdalnym monitorowaniem i możliwościami monitorowania danych, będą zachęcały do korzystania z zaawansowanych rozwiązań pomiarowych w różnych branżach - twierdzi Dumbre.

Ponadto dostawcy mogą sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu rynku na zwiększanie wydajności produkcji, łącząc sprzęt z ofertą SaaS o wartości dodanej. Ekosystem, który może wspierać taki efekt synergii, powstanie dzięki współpracy największych dostawców rozwiązań z zakresu aparatury pomiarowej, takich jak Hexagon Manufacturing, Carl Zeiss oraz Mitutoyo, z firmami technologicznymi.

Najważniejsze kwestie poruszone w badaniu:
  • Europejski rynek metrologii wymiarowej przyniósł w 2017 r. przychody w wysokości 1,11 mld USD. Szacuje się, że w 2022 r. osiągnie on przychody w kwocie 1,48 mld USD, a w latach 2017-2022 prognozowana jest łączna roczna stopa wzrostu na poziomie 6% (CAGR).

  • Rozwój modeli biznesowych: Przejście na model biznesowy oferujący wyraźne korzyści, takie jak niższe koszty pomiarów, łatwe w aktualizacji rozwiązania w zakresie kontroli oraz pomiary zdalne, poszerzy możliwości dostawców urządzeń pomiarowych i zwiększy zakres zastosowania oferowanych przez nich rozwiązań.

  • Przemysłowy internet rzeczy (IIoT): Technologie big data, usługi w chmurze oraz ich integracja z robotami przemysłowymi umożliwiają zastosowanie procesów połączonych w czasie rzeczywistym i pomagają osiągnąć produkcję wolną od usterek. Ten megatrend zachęca producentów, by wprowadzili znaczące zmiany w odniesieniu do stosowanego przez nich sprzętu i oprogramowania pomiarowego.

  • Światowa produkcja pojazdów silnikowych i samochodów osobowych: około 20%-22% produkcji światowej jest ulokowana w Unii Europejskiej, co sprawia, że przemysł motoryzacyjny jest kluczowym sektorem użytkowników końcowych na tym rynku.

  • Innowacje w dziedzinie analityki pomiarowej: Dostawcy rozwiązań z zakresu aparatury pomiarowej będą w stanie lepiej wykorzystywać potęgę danych poprzez zastosowanie analizy prognostycznej.

Nowa analiza Frost & Sullivan, pt.: „Analiza europejskiego rynku urządzeń z zakresu metrologii wymiarowej. Prognoza do 2022 r.” (Analysis of European Dimensional Metrology Equipment Market, Forecast to 2022), określa czynniki wspomagające i ograniczające rozwój danego rynku. Analiza omawia możliwości, jakie otwierają się dla urządzeń metrologicznych w kluczowych sektorach przemysłu, takich jak motoryzacyjny, lotniczy, maszyn ciężkich oraz metalurgiczny. Ponadto w opracowaniu dokonano również analizy wpływu megatrendów na rynek w dłuższej perspektywie czasowej i przedstawiono zalecenia dotyczące jak najlepszego wykorzystania tych możliwości.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
December 12 2018 02:03 V11.10.8-1