reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

APLISENS: Zysk netto większy o 15,2%

Motorem wzrostów polskiego producenta była Unia Europejska. Grupa planuje dywersyfikację rynków i wejście do Stanów Zjednoczonych i Turcji.

Największą dynamiką wzrostu odznaczył się rynek Unii Europejskiej, gdzie przychody wyniosły 11,8 mln zł (+18,8% r/r). Sprzedaż na terenie dawnej WNP osiągnęła poziom 19,5 mln zł (+10,8% r/r). Przychody z rynku krajowego pozostały na zbliżonym poziomie, tj. 14,7 mln zł (+0,5% r/r).
Skonsolidowane przychody producenta aparatury kontrolno-pomiarowej (AKPiA) w I połowie 2018 roku wyniosły 48,8 mln zł (+5,4% r/r), zysk operacyjny 8,8 mln zł (+12,7% r/r), EBITDA 12,2 mln zł (+9,1%), a wynik netto 7,5 mln zł (+15,2% r/r).
- W Europie największymi wzrostami odznaczają się kraje skandynawskie, ale także Rumunia. Jednak najbardziej znaczącym kierunkiem pozostają Niemcy. Zakładane w strategii 14% wzrostu na rynku UE, wydaje się niezagrożone, a nawet istnieje szansa na lekkie przekroczenie tej wartości. Spowolnienie dynamiki na rynku dawnej WNP to wpływ m.in. sankcji gospodarczych nakładanych na Rosję i słabnącego rubla, ale myślę, że III kwartał powinien być lepszy. Nadal zakładamy, że w wynikach za cały 2018 rok Wschód odznaczy się 10% wzrostem. Natomiast w Polsce nadal odczuwamy spowolnienie inwestycji w energetyce, stąd zbliżona wartość tegorocznych wyników do tych z ubiegłego roku. Należy pamiętać, że sezonowo drugie półrocze jest lepsze od pierwszego, pozostajemy więc dobrej myśli – mówi Adam Żurawski prezes APLISENS SA. W pierwszej połowie 2018 roku inwestycje wyniosły 7,1 mln zł. Do końca roku spółka zamierza przeznaczyć na ten cel około 20 mln zł. APLISENS angażował środki m.in. w nowe maszyny i urządzenia produkcyjne (4 mln zł) oraz badania, rozwój i certyfikaty (1,1 mln zł). Prezes wyjaśnia, że największą uwagę spółka poświęca rozbudowie zakładu produkcyjnego w Radomiu, na którą w pierwszym półroczu br. przeznaczono 1,5 mln zł. - Wspomniana inwestycja pochłonie około 11 mln zł, przy czym część tej kwoty może być przełożona na następny rok. Inwestycja ta pozwoli nam na produkcję innowacyjnych przepływomierzy elektromagnetycznych, których sprzedaż powinna w najbliższych latach dynamicznie rosnąć. Zakładamy, że uda nam się uruchomić produkcję jeszcze w pierwszej połowie 2019 roku – dodaje prezes. Warszawska spółka konsekwentnie poszukuje nowych kierunków zbytu. Na celowniku znalazły się m.in. Stany Zjednoczone oraz Turcja. - Liczymy, że już w 2019 roku, po uzyskaniu odpowiednich certyfikatów, będziemy mogli dostarczać nasze urządzenia na teren Stanów Zjednoczonych. Turcja, mimo problemów gospodarczych, to olbrzymi rynek zbytu, na którym z pewnością znajdzie się dla nas miejsce. Planujemy w okresie najbliższych miesięcy utworzyć tam spółkę i ruszyć ze sprzedażą urządzeń – komentuje Adam Żurawski. O firmie APLISENS pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, gdy firma ogłosiła przejęcie 100% akcji w spółce CZAH-POMIAR.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-1