reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© stevanovicigor dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 04 września 2018

Seria rekordów w APS Energii

W I połowie 2018 roku Grupa APS Energia wypracowała rekordowe przychody w wysokości 53,9 mln PLN (+16,0%). Zysk operacyjny osiągnął poziom 5,1 mln PLN (-2,3 mln PLN w ub. r.), EBITDA 6,4 mln PLN (-0,9 mln PLN w ub. r.), wynik netto 1,9 mln PLN (-3,1 mln PLN w ub.r.).
W II kwartale 2018 roku spółka dokonała transakcji sprzedaży nieruchomości składającej się z gruntu oraz budynku biurowo-produkcyjnego z jednoczesnym zawarciem umów leasingu zwrotnego, czego skutkiem było jednorazowe powstanie podatku odroczonego obniżającego zysk netto o kwotę 1,6 mln PLN.

Motorem napędowym wyników APS Energii był eksport, w większości na rynki rosyjskojęzyczne, który wzrósł r/r o 30,6% osiągając poziom 38,0 mln PLN. Sprzedaż na rynku krajowym w 1 połowie 2018 roku wyniosła 15,8 mln PLN (-8,6% r/r).

- Rekordowe półrocze to przede wszystkim efekt wzrostu przychodów i rentowności kontraktów na rynku rosyjskim oraz poprawy marż w kraju. Eliminujemy z portfela mniej rentowne zamówienia oraz poszukujemy nowych w segmencie energetyki atomowej i trakcji jezdnej. Drugie półrocze, historycznie patrząc, jest lepsze, dlatego, zakładając taką samą tendencję jak w poprzednich latach, na wyniki za najbliższe 2 kwartały oraz cały bieżący rok, patrzymy raczej z optymizmem - mówi Piotr Szewczyk, prezes zarządu APS Energii.

Portfel zamówień Grupy na 1 lipca 2018 r. osiągnął rekordowe 76,2 mln PLN, z czego do realizacji w III i IV kwartale br. jest 39,3 mln PLN.

- Największą część stanowią kontrakty z rynku rosyjskiego i polskiego. Dotyczą m.in. segmentów nafty i gazu, energetyki atomowej oraz trakcji i transportu. Obecne wykorzystanie mocy produkcyjnych oscyluje w okolicach 75% i spodziewamy się, że, w związku z realizacją rosnącego backlogu, procent ten będzie jeszcze wyższy w okresie do końca bieżącego roku – dodaje prezes.

Mimo że kluczowym kierunkiem sprzedaży pozostaje Wschód, APS Energia szuka możliwości również na rynku Stanów Zjednoczonych.

- Obecnie realizujemy pierwszy znaczący kontrakt na terenie USA, z którego w pierwszym półroczu uzyskaliśmy prawie 0,5 mln PLN przychodów. Jeżeli osiągniemy na tym kontrakcie odpowiednią rentowność, to na początku 2019 roku podejmiemy decyzję w sprawie utworzenia tam spółki. Teraz bardziej niż na ekspansji geograficznej skupiamy się na rozwoju oferty oraz technologii produktów – komentuje Piotr Szewczyk.

APS Energia pracuje nad opracowaniem innowacyjnych rozwiązań z dziedziny energetyki, a także trakcji jezdnej. Nakłady na badania i rozwój produktów w pierwszej połowie 2018 roku wyniosły 0,5 mln PLN. Zarząd pracuje także nad nową strategią.

- Inwestycje w rozwój nowych specjalistycznych urządzeń umożliwiają nie tylko zabezpieczenie portfela zamówień na najbliższe lata, ale także zwiększenie udziału w niszach technologicznych strategicznych sektorów. Dobrym przykładem są inwestycje w produkty dla trakcji jezdnej, dzięki którym obecnie realizujemy kontrakty dla takich firm jak H. Cegielski-Poznań czy PESA Bydgoszcz. Liczymy, że w ciągu kilku najbliższych lat przychody z sektora T&T powinny stanowić ok. 50% naszych przychodów. Jeżeli chodzi o prace nad nową strategią, to jesteśmy już na końcowym etapie i spodziewamy się, że niebawem przedstawimy ich rezultaty – mówi prezes Piotr Szewczk

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 17 2018 15:35 V10.9.3-1