reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Intel Przemysł elektroniczny | 24 sierpnia 2018

Intel skończył 50 lat!

50 lat temu, 18 lipca 1968 roku, Robert Noyce i Gordon Moore założyli firmę Intel. Filary działalności firmy pozostały bez zmian, ale pole zainteresowań Intela jest dziś znacznie szersze niż kilkadziesiąt lat temu.

- Czasy, gdy Intel był po prostu producentem procesorów, modułów pamięci czy układów płyt głównych, niewątpliwie minęły. Dziś Intel przechodzi transformację, w sercu której stoją dane i ich niezwykły potencjał, starając się tworzyć świat, w którym technologia pomaga ludziom rozwijać się, rozwiązywać problemy społeczne i unowocześnia gospodarkę. Technologie, nad którymi dziś pracują inżynierowie Intela, jeszcze wczoraj były tematem powieści i filmów science fiction -
Informacja o założeniu Intela. San Jose Mercury News, 6 sierpnia 1968 r.
podkreśla firma w komunikacie z okazji 50-lecia firmy. Intel zwraca przy tym uwagę na trzy niezwykle istotne technologie przyszłości:

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja to nie tylko kolejna wielka fala w informatyce, ale ważny punkt zwrotny w historii ludzkości. Podobny do tego, w którym maszyny parowe zapoczątkowały rewolucję przemysłową, zmieniając każdy aspekt codziennego życia. Sztuczna inteligencja rozszerzy ludzkie możliwości, wzbogaci nasze interakcje z otaczającym nas światem oraz usprawni podejmowanie decyzji. Technologie nauczania maszynowego już dziś wspomagają ludzi w najrozmaitszych działaniach, wymagających gigantycznej mocy obliczeniowej, a z czasem ich rola w naszym życiu będzie coraz bardziej rosła. Każdego dnia korzystamy z SI, pomagającej nam w błyskawicznym przeszukiwaniu gigantycznych baz danych za pomocą internetowych przeglądarek. Wykonuje także bezcenną pracę w analizie danych medycznych i m.in. rozpoznaje wzorce na podstawie obrazów, pozwalając tym samym identyfikować początki rozwoju groźnych chorób, w tym nowotworów. Sztuczna inteligencja sprawdza się również w analizowaniu trendów ekonomicznych i giełdowych, rewolucjonizując niemal każdą gałąź biznesu. Intel zaczął tworzyć rozwiązania służące zaawansowanej analizie danych już w latach 80. Pierwszy superkomputer zdolny dokonywać zaawansowane (jak na tamte czasy) obliczenia zaprezentowany został w 1985 roku. Maszyna iPSC/1 składała się ze 128 procesorów Intel 286 pracujących jednocześnie. W kolejnych latach inżynierowie Intela rozwijali procesory do zastosowań naukowych i korporacyjnych z linii Intel Itanium oraz Intel Xeon, które dzisiaj napędzają centra danych i chmurę na całym świecie.

Połączony świat

Początek działań Intela na rzecz wszechobecnej łączności datować można na rok 1980, gdy Intel, DEC i Xerox podjęły wspólny projekt Ethernet, umożliwiając różnym komputerom komunikację w sieci lokalnej i tworząc branżowy standard łączności. Dzisiaj Intel wraz z partnerami tworzy szybką sieć 5G, standard, który w ciągu kilku najbliższych lat zastąpi dzisiejsze sieci LTE. Dzięki błyskawicznej szybkości działania, małemu opóźnieniu i znacznie zwiększonej przepustowości przesyłu danych sieć 5G będzie siłą napędową wielu technologii, w tym pojazdów autonomicznych. Dzięki możliwości obsługi miliardów połączonych urządzeń i czujników internetu rzeczy sieci 5G będą wytyczać ścieżkę rozwoju inteligentnych miast, zakładów produkcyjnych czy sklepów. Potężna sztuczna inteligencja w chmurze zdolna generować i przesyłać przez sieć 5G bez opóźnień gigantyczne ilości danych umożliwi rozkwit i rozpowszechnienie się nowych usług. Jedną z nich będzie autonomiczna jazda.

Autonomiczne pojazdy

Z rynkiem motoryzacyjnym Intel związany jest od lat 70. XX wieku, gdy wszedł na rynek sterowników silników samochodowych. Mikrokontroler 8061 i jego odmiany, w połączeniu z jednostkami pamięci Intela, prawdopodobnie pojawiły się w większej liczbie Fordów niż jakikolwiek inny sterownik silnika w historii producentów samochodów. Do 1988 roku Intel sprzedał Fordowi 20 milionów sterowników EEC-IV. W następnych latach Intel rozwijał zasięg i zaawansowanie technologii produkowanej przez firmę dla rynku motoryzacyjnego. W XXI wieku trend ten nadal się utrzymuje — w postaci działań firmy na rzecz technologii autonomicznej jazdy. W kolejnych latach będziemy przyglądać się rozwojowi technologii samochodów bezzałogowych działających w oparciu o technologie Intela. Wyposażone w systemy sztucznej inteligencji autonomiczne pojazdy zrewolucjonizują transport na całym świecie, zapobiegając wypadkom, generując ogromne możliwości ekonomiczne i gwarantując mobilność osobom starszym i niepełnosprawnym. Źródło: © Intel
reklama
August 05 2020 00:04 V18.8.2-1