reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Nauka | 22 sierpnia 2018

82,5 mln PLN dla Politechniki Warszawskiej

Politechnika Warszawska otrzyma wsparcie unijne na utworzenie Kampusu Nowych Technologii (KNT) oraz na zakup specjalistycznego sprzętu badawczego. Całkowita wartość projektu to ponad 136 mln PLN.
Kampus Nowych Technologii będzie wyjątkowy ze względu na skalę przedsięwzięcia i wynikającą z niej możliwość zintegrowania w jednym „żywym laboratorium” kompleksowych rozwiązań dedykowanych życiu mieszkańca i pracownika nowoczesnego miasta – smart living. Kompleks obejmie kilkanaście budynków oraz przestrzenie publiczne – wszystko będzie zlokalizowane na terenach Politechniki Warszawskiej oraz w podwarszawskim Zamieniu. Projekt zostanie zrealizowany przez konsorcjum naukowe, którego liderem jest Politechnika Warszawska oraz firmy Pro-Development oraz W&B MOLD - WB.

Dzięki środkom z UE możliwe będzie prowadzenie innowacyjnych projektów opartych o formułę tzw. żywych laboratoriów. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekt otrzyma ponad 82,5 mln PLN dofinansowania w ramach RPO WM 2014-2020.
Warszawski Kampus Nowych Technologii zaoferuje m.in. całkowicie oczujnikowane i nasycone wysokimi technologiami budynki z mieszkaniami, biurami, salami co-workingowymi, strefami spotkań nieformalnych, przestrzenią publiczną i wszystkim tym, co wiąże się z codziennym życiem, pracą i odpoczynkiem w mieście. Już dziś przedsiębiorstwa są zainteresowane testowaniem w tych obiektach np. zasilania energią z paneli fotowoltaicznych bioklimatycznych fasad, które sterują temperaturą, oświetleniem i wentylacją, ale także tzw. inteligentnych mebli, rozwiązań z zakresu telemedycyny czy edukacji integracyjnej. Ponadto w warszawskim living labie znajdą się opomiarowane i służące do testów, otwarte przestrzenie publiczne, w pełni zautomatyzowane parkingi, miejsca wypoczynkowe, a także systemy rowerowe i bezpieczeństwa, jak również te odpowiadające za komfort użytkowania.

Dopełnieniem living labu Kampusu Nowych Technologii będą najwyższej klasy clean roomy do prototypowej produkcji np. tzw. inteligentnych mebli czy „aktywnych” urządzeń AGD. Kampus Nowych Technologii będzie finalnym miejscem testowania nowych rozwiązań m.in. z obszaru tzw. internetu rzeczy wśród docelowych użytkowników. Do istotnych elementów projektu należy również część badawcza, wzmacniająca możliwości Politechniki Warszawskiej w obszarze nowych technologii i wyzwań Przemysłu 4.0. Docelowo infrastruktura będzie użytkowana przez najlepszych naukowców oraz przez wyróżniające się na rynku podmioty gospodarcze.

- Projekt stanowi element strategicznego podejścia realizowanego przez Politechnikę Warszawską zmierzającego do efektywnej współpracy z biznesem na poziomie międzynarodowym. Jego kompleksowość zostanie zapewniona poprzez połączenie go w tzw. „ekosystem innowacyjności i transferu technologii” z Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii (CEZAMAT) oraz Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii (CZIiTT) – informuje Politechnika Warszawska w komnikacie.

Tytuł projektu: Kampus Nowych Technologii Akcelerator Innowacyjności Politechniki Warszawskiej
Beneficjent: Politechnika Warszawska
Całkowita wartość projektu: 136 203 149,25 zł
Kwota dofinansowania: 82 533 090,44 zł
Działanie: 1.1 Działalność badawczo - rozwojowa jednostek naukowych
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 15 2018 17:25 V11.9.0-2