reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© feng yu dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 26 lipca 2018

111 mln EUR kar dla Asus, Denon & Marantz, Philips oraz Pioneer

Komisja Europejska ukarała czterech producentów elektroniki konsumenckiej za narzucanie ustalonych lub minimalnych cen w sprzedaży detalicznej on-line.
Wszystkie kary zostały pomniejszone – w zależności od przypadku o 40% lub 50% - w zamian za współpracę firm w czasie postępowania.

Asus, Denon & Marantz, Philips oraz Pioneer narzucały ustaloną lub minimalna cenę detaliczną, ograniczając firmom sprzedającym ich produkty możliwość ich własnych cen na produkty AGD, notebooki czy sprzęt audio.

Proceder ten w szczególności dotyczył sprzedawców on-line, którzy oferowali produkty po wyjątkowo niskich cenach. Jeśli sprzedawcy nie podporządkowywali się polityce cenowej narzucanej przez producentów, spotykali się z restrykcjami, takimi jak na przykład blokowanie dostaw. Wielu ze sprzedawców on-line, w tym również najwięksi gracze na rynku, stosowali wręcz automatyczne algorytmy, dostosowujące ich ceny do cen konkurentów. Z drugiej natomiast strony, oskarżeni producenci stosowali skomplikowane narzędzia monitoringu cen, umożliwiające natychmiastowe interwencje w przypadku wykrycia niższych cen.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-1