reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 09 lipca 2018

VIGO ma za sobą najlepszy kwartał w historii

Giełdowy producent najbardziej zaawansowanych detektorów podczerwieni wypracował w II kw. 2018 r. 9,8 mln zł przychodów, o 14% więcej niż rok wcześniej.

- Mamy za sobą udane półrocze, zakończone sprzedażowym rezultatem zgodnym z planem rozwoju na 2018 r., zakładającym skokowy wzrost przychodów, do poziomu 40 mln zł rocznie. Na wzrost sprzedaży w II kwartale 2018 r., jak i w całym I półroczu br. złożyły się zarówno większe zamówienia od zdywersyfikowanego grona współpracujących z nami od lat kontrahentów, jak i zlecenia od nowo pozyskanych klientów. Konsekwentna praca nad wzmacnianiem i rozwijaniem relacji biznesowych, promocją naszych technologii, doskonaleniem technologicznym produktów i oferowaniem klientom wartości dodanej w postaci np. zintegrowanych modułów, możliwych do wykorzystania niemal na zasadach „plug&play” przekładają się na rosnące zainteresowanie naszymi produktami. Przychody osiągnięte w minionym półroczu, zarówno ze względu na skalę jak i jakość, utwierdzają nas w przekonaniu, że mamy potencjał, by w kolejnych okresach dalej dynamicznie się rozwijać – ocenia Adam Piotrowski, prezes VIGO System.
Giełdowa spółka zwiększyła w minionym kwartale sprzedaż do odbiorców przemysłowych, producentów aplikacji bezpieczeństwa transportu oraz ośrodków naukowych, zamykając półrocze z zamówieniami z segmentu wojskowego pozwalającymi na wzrost sprzedaży w tym segmencie w III kw. 2018 r.
Za blisko połowę wypracowanych w II kw. 2018 r. przychodów odpowiadała sprzedaż detektorów dla odbiorców z szeroko pojętego sektora przemysłowego. Wzrost sprzedaży w tym segmencie wyniósł w minionym kwartale 28%. Detektory VIGO System wykorzystywane są m.in. do produkcji urządzeń do kontroli jakości powietrza i detekcji gazów, przy kontroli pracy laserów czy w przemyśle półprzewodnikowym. Drugie miejsce sprzedażowego podium zajęły detektory sprzedawane firmom z branży zbrojeniowej, odpowiadające za 24% przychodów spółki w II kwartale br. Największym odbiorcą produktów VIGO System niezmiennie pozostaje francuska firma Zodiac Aerotechnics, dla której giełdowa spółka realizuje dostawy w ramach zamówień o łącznej wartości 5,5 mln zł. – W I połowie roku rozliczyliśmy ponad 50% otrzymanego zamówienia. Pozostałą część dostaw zrealizujemy do końca 2018 r., z których większość przypadnie na rozpoczęty właśnie kwartał. Nie wykluczamy, iż jeszcze w 2018 r. otrzymamy kolejne, istotne wartościowo zlecenia od francuskiego kontrahenta – komentuje Adam Piotrowski. Na trzecim miejscu, pod względem wielkości obrotów w II kw. 2018 r., uplasowali się producenci rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa transportu. Sprzedaż w tym segmencie wygenerowała blisko 19% całkowitych obrotów spółki w minionym okresie. – Obok zamówień od naszego głównego partnera w tym segmencie, grupy Catepillar, w minionym okresie zwiększyliśmy sprzedaż do kontrahentów z Chin, produkujących systemy dla dynamicznie rozwijających się w tym kraju kolei szybkich prędkości. Liczymy na dalsze zamówienia z tego segmentu i dynamiczny wzrost sprzedaży w skali całego roku – kończy Adam Piotrowski.
VIGO System jest firmą technologiczną, założoną przez grupę naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej. Spółka działa od 30 lat i zajmuje obecnie czołową pozycję na światowym rynku niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni produkowanych w technologii MOCVD. Produkty VIGO System znajdują zastosowanie m.in. w sektorze obronnym, przemyśle, ochronie środowiska czy medycynie. Są także wykorzystywane w badaniach naukowych w dziedzinie spektroskopii, techniki laserowej i kontrolowanej syntezy termojądrowej. Zaawansowane technologicznie produkty VIGO System z powodzeniem sprawdziły się już na Czerwonej Planecie. Detektory z Ożarowa Mazowieckiego pracują na pokładzie łazika Curiosity w ramach misji Mars Science Laboratory, urządzenia VIGO System znajdowały się również na lądowniku Schiaparelli EDM, który w ramach europejskiej misji ExoMars dotarł na Marsa w 2016 r.
reklama
August 04 2020 13:53 V18.8.1-1