reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© NASA Jet Propulsion Laboratory via Twitter Przemysł elektroniczny | 14 maja 2018

NASA wyśle na Marsa helikopter

Mars Helicopter, czyli niewielki, autonomiczny wirnikowiec zostanie wysłany wraz z łazikiem w ramach misji Mars 2020, której start planowany jest na lipiec 2020 roku.
NASA chce w ten sposób zademonstrować marsjańskie możliwości i potencjał cięższych od powietrza latających pojazdów. Mars Helicopter to rezultat trwającego cztery lata projektu, w ramach którego powstał wirnikowiec o wadze 1,8 kg i rozmiarach piłeczki do baseballu, ale za to jego śmigła wirują z prędkością niemal 3 tys. obrotów na minutę, czyli około 10 razy więcej niż helikopter na Ziemi. Jest to o tyle istotne, że atmosfera Marsa ma gęstość zaledwie 1% atmosfery ziemskiej – warunki przypominają nieco naszą atmosferę na wysokości 30 km. Latanie nie będzie zatem proste, dlatego też projekt Mars Helicopter jest obarczony bardzo wysokim ryzykiem, ale jego ewentualne niepowodzenie nie wpłynie na całą misję, bo łazik będzie działał niezależnie.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 11:45 V11.5.4-1