reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© mopic _dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 03 kwietnia 2018

Apple zamierza zastąpić chipy Intela w komputerach Mac własnymi układami

Apple planuje montowanie od 2020 roku własnych układów scalonych w miejsce procesorów Intela w komputerach Mac – donosi Bloomberg, powołując się na anonimowych informatorów.
Projekt pod nazwą Kalamata jest wciąż we wczesnej fazie, ale jest to część większego planu, aby wszystkie urządzenia firmy Apple, włączając w to komputery Mac, iPhone’y oraz iPady, pracowały w idealnej zgodności. Kalamata został już zatwierdzony, a przejście na własne chipy ma być realizowane w wielu krokach.

Taka zmiana byłaby sporym ciosem dla Intela. Według analiz Bloomberga, około 5% rocznych przychodów firmy pochodzi z zamówień od Apple.

Apple teoretycznie może jeszcze zrezygnować ze swoich planów lub je opóźnić. Ale Bloomberg podkreśla, że jeśli chodzi o istotne procesory firm zewnętrznych w portfolio urządzeń Apple’a, to pozostały właśnie tylko chipy Intela w Macach. Obecnie iPhone’y, iPady, Apple Watches i Apple TV są wyposażone w główne procesory zaprojektowane przez Apple i oparte na technologii ARM. Przejście na własne procesory w komputerach Mac pozwoliłoby firmie Apple wypuszczać nowe modele według własnego harmonogramu, bez potrzeby oglądania się na plany Intela.

Obie firmy odmówiły komentarza w tej sprawie.

Źródło: Bloomberg
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 15 2018 17:25 V11.9.0-2