reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 02 marca 2018

Sztuczna Inteligencja w biznesie – korzyść czy zagrożenie?

Najnowsze prognozy dotyczące Sztucznej Inteligencji (ang. Artificial Intelligence, AI) i uczenia maszynowego (ang. Machine Learning, ML) wskazują, że mamy do czynienia z technologią o wyjątkowym potencjale biznesowym.
Według Deloitte, liczba wdrożeń tej technologii w 2018 roku podwoi się w porównaniu z rokiem ubiegłym, a następnie za dwa lata podwoi się ponownie . Skalę zainteresowania tymi rozwiązaniami oddaje też wielkość inwestycji w rozwiązania AI oraz ML. Tylko do roku 2021 wzrosną one o ponad 45 miliardów USD . W jakich sektorach, Sztuczna Inteligencja przeprowadzi prawdziwą rewolucję?

Spersonalizowany handel

Największym wyzwaniem dla handlowców już teraz jest uzyskanie i utrzymanie przewagi konkurencyjnej, a wraz z rosnącą świadomością konsumencką będzie to jeszcze trudniejsze. Dlatego właśnie przedsiębiorstwa handlowe powinny zaplanować znaczące inwestycje w technologie pozyskujące i gromadzące dane zarówno o klientach, jak i dostawcach. W tej perspektywie, znaczącą przewagę mają firmy prowadzące sprzedaż online – to głównie narzędzia internetowe pozwalają na zbieranie informacji o zachowaniach i preferencjach konsumenckich, a wiedza ta w następstwie może wesprzeć tworzenie efektywnych kampanii marketingowych. Sztuczna Inteligencja natomiast pomoże w optymalizacji, aktualizacji, a także dopasowaniu strategii wielokanałowej do oczekiwań klientów.

Dzięki mechanizmom AI, możliwe będzie także wyjście o krok do przodu, a więc przewidywanie potrzeb klienta. Analiza dużych zbiorów danych pozwala na ustalenie prawidłowości, które mogą następnie posłużyć jako wzory postępowania klientów. – Choć na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, nasze zachowania konsumenckie w sieci pozostawiają po sobie ślad w postaci danych. Do odtworzenia są więc nasze wcześniejsze transakcje, zachowania w mediach społecznościowych, a także sposób w jaki robimy zakupy, czy oczywiście witryny internetowe jakie odwiedzamy. Te wszystkie aktywności świadomi handlowcy wykorzystują by móc dokładnie odpowiadać na nasze potrzeby oraz uniknąć sytuacji, w której proponowane produkty lub usługi zupełnie mijają się z naszymi oczekiwaniami – mówi Rafał Ostap, Project Manager w Grupie Kapitałowej Transition Technologies.

Inteligentna produkcja

AI może przeprowadzić prawdziwą rewolucję w obszarze produkcji przemysłowej. Dzięki tej technologii przedsiębiorstwa nie tylko usprawnią procesy zarządzania działalnością, ale zredukują też koszty związane z rozwojem produktów. Co więcej, dzięki cyfrowemu połączeniu systemów producentów i dostawców, możliwe będzie prawidłowe zarządzanie łańcuchem dostaw. Mechanizmy Sztucznej Inteligencji dostarczą przedsiębiorcom dokładnych informacji na temat dostępności mocy produkcyjnych, a nawet dyspozycyjności lub awarii maszyn dostawców.

Firmy przemysłowe będą wykorzystywać procesy uczenia maszynowego do analizy ogromnych ilości danych w czasie rzeczywistym. Jej efektem będzie poprawa dokładności prognoz i kontroli w procesach operacyjnych, zwłaszcza tych służących zwiększeniu produkcji. Dzięki AI ocena stanu elementów składowych maszyn i instalacji stanie się bardziej przejrzysta i precyzyjna, co pozwoli sprawniej zarządzać ryzykiem i poprawić ciągłość produkcji. Uczenie maszynowe pozwoli specjalistom z bardzo dużą dokładnością przewidzieć konieczność wykonania przeglądu lub ewentualnej naprawy usterki.

Jeszcze bardziej precyzyjne diagnozy

Ogromny potencjał AI daje zdolność tej technologii do rozpoznawania powtarzających się zdarzeń także w medycynie. Analizując liczne historie chorób i zmienne czynniki środowiskowe, a także mając pod ręką wyniki diagnostyki obrazowej, lekarze mogą stawiać bardziej precyzyjne diagnozy, a co za tym idzie zadecydować o najbardziej korzystnych formach leczenia i profilaktyki. Co więcej, na podstawie danych statystycznych można prognozować zagrożenie epidemią, a także określić jakie grupy są najbardziej podatne na zachorowanie.

- W przypadku systemów rozpoznawania obrazów i uczenia maszynowego możemy mówić o pewnej przewadze nad ludzki okiem – algorytmy mogą zauważyć znacznie więcej szczegółów na zdjęciach rentgenowskich czy obrazach rezonansu magnetycznego. Co więcej, wykorzystanie AI umożliwi automatyzację procesów i uwolni lekarzy oraz pielęgniarki od rutynowych, powtarzalnych zadań. W ten sposób będą mogli poświęcić się tym zadaniom, na którym polega ich zawód – leczeniu pacjentów i zapewnieniu im odpowiedniej opieki medycznej. Już teraz istnieją takie rozwiązania jak opracowany przez nas MedStream Designer, które nie tylko wspierają personel medyczny w codziennych obowiązkach, ale również zwiększają jego kompetencje udostępniając schematy postępowania, opisy nietypowych przypadków czy notatek lekarskich – opowiada Rafał Ostap.

Sztuczna inteligencja to bez wątpienia szansa na dalszą automatyzację i wejście kolejnych sektorów biznesu w zupełnie nowy wymiar działalności. Rozwój tej technologii oraz jej zastosowań w poszczególnych dziedzinach, wiąże się ze zwiększeniem konkurencyjności przedsiębiorstw, które nie boją się wdrażać najnowszych rozwiązań do swoich organizacji. Jedynym zagrożeniem płynącym z postępującej ekspansji AI w biznesie może być lekceważenie jej potencjału. Decyzja o inwestycji w najnowsze rozwiązania należy jednak wyłącznie do zarządzających.

Źródło: © Transition Technologies

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-2