reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Airbus Przemysł elektroniczny | 20 lutego 2018

ESA i Airbus wspólnie wprowadzą nową usługę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Celem Bartolomeo jest udostępnienie zasobów Stacji Kosmicznej nowym użytkownikom, w tym społeczności kosmicznych przedsiębiorców oraz start-upów. Wykorzystanie istniejących zasobów Stacji Kosmicznej może doprowadzić do stworzenia nowych komercyjnych możliwości.

ESA oraz Airbus Defence and Space podpisały komercyjną umowę partnerską, w ramach której Bartolomeo zostanie uruchomiony w przyszłym roku. Europejska spółka sfinansuje rozwój platformy i jej komercjalizację, ESA wesprze zaś jej wystrzelenie, instalacje oraz operacje. Po raz pierwszy europejskie komercyjne partnerstwo będzie oferować możliwość wykonywania eksperymentów naukowych oraz demonstrację technologii na zewnątrz Stacji Kosmicznej – podkreśla ESA w komunikacie.
Dekadę po swoim starcie europejski moduł laboratoryjny Columbus udostępni miejsce na zewnętrznej powłoce dla nowej platformy, która umożliwi korzystny, szybki i łatwy dostęp do przestrzeni kosmicznej.
Platforma Bartolomeo, która imię otrzymała po młodszym bracie Krzysztofa Kolumba, będzie zainstalowana na przedniej stronie modułu laboratoryjnego Columbus 400 km nad powierzchnią Ziemi. Jej użytkownicy otrzymają transmisję danych 10 Gbit/s – wystarczająco dużą by pobrać film w wysokiej rozdzielności w ciągu 30 sekund. Sam ładunek może być różnej wielkości. Użytkownicy mogą zaproponować eksperymenty do 5 kg, które będą ułożone obok innych ładunków, mogą też zająć do 450 kg na miejsce (tzw. slot) tylko dla siebie. Bartolomeo oferuje 11 slotów. Czas oczekiwania na lot od chwili podpisania umowy i zatwierdzenia do lotu wynosi od 1 do 2 lat. Jest to znacznie krócej niż w przypadku typowych eksperymentów kosmicznych. Umowa na wynajem miejsca na platformie musi obejmować minimum rok. Bartolomeo zostanie wystrzelony w 2019 roku na pokładzie logistycznej misji kapsuły Dragon. Statek kosmiczny Dragon, © NASA
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 28 2020 10:59 V18.6.7-2