reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© firaxissmooke dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 07 lutego 2018

Renault – Nissan – Mitsubishi przeznaczą miliard dolarów na rozwój nowych technologii

Sojusz Renault-Nissan-Mitsubishi ogłosił uruchomienie Alliance Ventures, czyli nowego korporacyjnego funduszu venture capital, który w najbliższych pięciu latach zainwestuje około miliarda dolarów we wsparcie otwartej innowacyjności.

W pierwszym roku funkcjonowania fundusz planuje zainwestować 200 milionów dolarów w start-upy oraz partnerstwa działające na rzecz otwartej innowacyjności we współpracy z przedsiębiorstwami technologicznymi nastawionymi na nową generację mobilności, w tym na elektryfikację motoryzacji, systemy autonomiczne, systemy łączności oraz sztuczną inteligencję.
– Nasze podejście do otwartej innowacyjności pozwoli nam prowadzić inwestycje i współpracować ze start-upami i przedsiębiorstwami technologicznymi, które skorzystają na globalnej skali naszego sojuszu. Ten nowy fundusz odzwierciedla ducha współpracy i przedsiębiorczy sposób myślenia, jakie leżą u podstaw sojuszu – mówi Carlos Ghosn, prezes i dyrektor generalny Renault-Nissan-Mitsubishi.
Jak podkreślają firmy w komunikacie, Alliance Ventures zainwestuje w start-upy, dzięki czemu sojusz uzyska dostęp do nowych technologii oraz rodzajów działalności, które pozwolą osiągnąć oczekiwany zwrot finansowy. Fundusz będzie dokonywać strategicznych inwestycji na wszystkich etapach rozwoju start-upów, jak również będzie wspierać przedsiębiorców dopiero wchodzących na rynek motoryzacyjny oraz ułatwiać tworzenie nowych partnerstw. Pierwszą transakcją Alliance Ventures będzie strategiczna inwestycja w amerykańską i firmę Ionic Materials, która opracowuje bezkobaltowe, półprzewodnikowe materiały akumulatorowe. Objęcie tych udziałów zbiega się w czasie z realizacją wspólnego porozumienia o rozwoju z sojuszem, którego celem jest współpraca w zakresie badań i rozwoju. Firma Ionic Materials, której siedziba znajduje się w Massachusetts, pracuje nad innowacyjnymi, stałymi elektrolitami polimerowymi, które pozwalają na zwiększenie osiągów oraz oszczędności podczas produkcji wysokoenergetycznych akumulatorów pojemnościowych przeznaczonych m.in. dla przemysłu motoryzacyjnego. Właśnie dzięki takim inwestycjom Alliance Ventures pomaga zidentyfikować nowe technologie, jak również wspiera ich rozwój w taki sposób, aby członkowie sojuszu mogli je potencjalnie wykorzystać w przyszłości. Inicjatywy te są zbieżne z założeniami planu Alliance 2022, którego głównym celem jest zacieśnienie współpracy oraz podwojenie przed końcem 2022 roku efektu synergii generowanego przez Renault, Nissan i Mitsubishi Motors do poziomu przekraczającego 10 miliardów euro. Początkowa inwestycja funduszu wynosząca 200 milionów dolarów stanowi dodatek do ponad 8,5 miliardów euro przeznaczanych corocznie przez członków sojuszu na inwestycje związane z badaniami i rozwojem. Na czele Alliance Ventures stanie François Dossa, który ma ponad 20 lat doświadczenia w bankowości inwestycyjnej, a od sześciu lat jest związany z sojuszem. W ostatnim czasie zajmował stanowisko dyrektora generalnego Nissan Brazil. Inicjatywa stanowi uzupełnienie dla strategii sojuszu, której głównym celem jest poszukiwanie większych przychodów i oszczędności, jak również unikanie kosztów w takich obszarach jak elektryfikacja motoryzacji, autonomiczne systemy napędowe i systemy łączności pojazdów. Przed końcem obowiązywania planu sojusz ma zamiar zaprezentować opinii publicznej 12 modeli z napędem elektrycznym, które bazować będą na wspólnych płytach EV i komponentach, jak również 40 pojazdów wyposażonych w system autonomicznej jazdy. Sojusz planuje także kontynuowanie rozwoju usług związanych ze zrobotyzowanymi taksówkami.
– Ta inicjatywa inwestycyjna ma na celu przyciągnąć do sojuszu najbardziej obiecujące startupy technologiczne funkcjonujące na globalnym rynku motoryzacyjnym – powiedział Carlos Ghosn, prezes i dyrektor generalny Renault-Nissan-Mitsubishi.
We współpracy z istniejącymi zespołami ds. rozwoju i zaawansowanych rozwiązań technologicznych Alliance Ventures planuje wskazywać obszary innowacyjności oraz określać rynki geograficzne, gdzie konieczne są inwestycje. Co więcej, będzie rekrutować ekspertów od kapitału wysokiego ryzyka do pracy nad wspólną platformą. Biura Alliance Ventures prawdopodobnie zostaną zlokalizowane w Dolinie Krzemowej, Paryżu, Jokohamie i Pekinie, a więc w pobliżu ośrodków technologiczno-rozwojowych firm będących członkami sojuszu, jak również w regionach silnie nastawionych na innowacyjność. Renault (40%), Nissan (40%) i Mitsubishi Motors (20%) będą finansować ten podmiot wspólnie. Powołany zostanie specjalny komitet inwestycyjny, który będzie podejmować decyzje dotyczące inwestycji oraz monitorować efektywność prowadzonych działań. W ramach planu strategicznego Alliance 2022 Renault-Nissan-Mitsubishi przewidują, że łączne dochody wszystkich firm osiągną kwotę 240 miliardów dolarów, a roczna sprzedaż pojazdów przekroczy poziom 14 milionów przed zakończeniem 2022 roku.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 09 2020 11:27 V18.6.11-2