reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Toyota Przemysł elektroniczny | 17 stycznia 2018

Toyota i Mazda zainwestują 1,6 mld USD w nową fabrykę samochodów w Alabamie

Toyota i Mazda zbudują wspólną fabrykę w Huntsville w stanie Alabama. Zakład będzie produkował do 300 tys. samochodów rocznie, po połowie dla każdej marki.

Powstaną w nim dwie linie produkcyjne Toyoty Corolli oraz nowego crossovera Mazdy. Koszt inwestycji w wysokości 1,6 miliarda dolarów zostanie pokryty po równo przez obu partnerów. Nowy zakład będzie się mieścił w odległości około 22 km od fabryki Toyota Motor Manufacturing Alabama. Zostanie uruchomiony w 2021 roku, tworząc do 4 000 nowych miejsc pracy.
Wspólna fabryka Toyoty i Mazdy w Huntsville będzie jedenastym zakładem w Stanach Zjednoczonych w dorobku Toyoty. W styczniu 2017 r. firma ogłosiła plany zainwestowania w USA 10 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 5 lat.
- Nasza inwestycja w budowę, wspólnie z Mazdą, nowego zakładu montażu samochodów, to wynik sukcesu, jaki osiągnęliśmy w stanie Alabama, gdzie produkujemy silniki na rynek Ameryki Północnej – powiedział Akio Toyoda. – - Jestem przekonany, że od 2021 roku będziemy dysponować konkurencyjnym zakładem, którego jakość będzie się opierać na połączeniu kompetencji marek Toyota i Mazda oraz wysokich kwalifikacji pracowników z Alabamy. Chcemy w kolejnym mieście zyskać pozycję najlepszego pracodawcy – tym razem w Huntsville i w całej Alabamie, które staną się dla Toyoty i Mazdy kolejnym domem. Otwarcie nowej fabryki zbiegnie się z ważnymi dla Mazdy jubileuszami – w 2021 roku firma rozpocznie drugie stulecie swojej działalności i jednocześnie drugie półwiecze aktywności na amerykańskim rynku. Obecnie Mazda wzmacnia swoje zaangażowanie w USA i zamierza skoncentrować wysiłki na produkcji samochodów oraz zwiększeniu ich sprzedaży w tym kraju. Alabama jest piątym największym producentem samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych w Stanach Zjednoczonych. Na terenie stanu działa kilka znaczących zakładów, do których należy fabryka silników Toyoty koło Huntsville. Toyota zatrudnia w niej 1 400 osób. Z przemysłem motoryzacyjnym współpracuje ponad 150 dostawców, co przekłada się na łączną liczbę 57 tys. miejsc pracy w Alabamie. W ciągu najbliższych miesięcy zostanie powołana nowa spółka joint venture Mazdy i Toyoty i rozpoczną się przygotowania do budowy fabryki. Uruchomienie produkcji w nowym zakładzie planowane jest na 2021 rok.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 27 2020 12:33 V18.4.17-1