reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Politechnika Wroclawska Krzyszto fMazur Przemysł elektroniczny | 08 stycznia 2018

Robot serwuje posiłki na Politechnice Wrocławskiej

Studenci i absolwenci Politechniki Wrocławskiej opracowali innowacyjny automat wydający gorące jedzenie. W ofercie są m.in. sajgonki, pierogi ruskie oraz wołowina po syczuańsku.
Bistrobot, który stanął w holu budynku D-1, to dzieło firmy Food Robotics założonej i współtworzonej przez studentów i absolwentów Politechniki Wrocławskiej. Ich prototypowa maszyna przygotowuje w czasie do czterech minut gorące posiłki o wadze od 200 do 350 g w zależności od posiłku. Jak mówi Wojciech Jopek, koordynator projektu najnowsze badania wskazują, że Polacy coraz częściej jedzą poza domem, bo jest to dla nich wygodniejsze i pozwala zaoszczędzić czas. Coraz większą uwagę zwracamy też na skład potraw.

– Nasz pomysł łączy wszystkie te trzy elementy, a więc zdrową żywność, wygodę i oszczędność czasu. Przygotowanie posiłku trwa zaledwie 3-4 minuty, a dostajemy danie restauracyjne, które nie ma żadnych konserwantów czy ulepszaczy i jest przygotowywane ze świeżych składników – mówi Wojciech Jopek.

O smak potraw dba Łukasz Bularz, szef kuchni krakowskiej firmy Meating Point. Przygotowane przez niego zbilansowane dania są poddawane tzw. szokowanemu mrożeniu i do momentu ich wyboru w automacie utrzymywane w temperaturze -20 stopni Celsjusza. Gdy klient zdecyduje się kupić któryś z produktów z menu, Bistrobot podgrzewa i zapieka posiłek w specjalnej hybrydowej komorze grzewczej. Dzięki zastosowaniu tej rewolucyjnej w gastronomii technologii posiłek zachowuje świeżość i walory smakowe.

W tej chwili menu składa się z sześciu propozycji, ale w sumie może to być nawet dziewięć potraw. Obecnie do wyboru są lasagna mięsna, wołowina po syczuańsku, sajgonki, pierogi ruskie, pierogi z mięsem i burrito z mięsem. Każda potrawa wydawana jest na ekologicznych tackach i z drewnianymi sztućcami.

– Zdecydowaliśmy się na otwarcie pierwszego automatu na Politechnice Wrocławskiej, by podziękować naszej Alma Mater. To właśnie tutaj zdobywaliśmy wykształcenie, poznaliśmy się i w efekcie założyliśmy naszą firmę – dodaje Wojciech Jopek.

Wkrótce na PWr mają się pojawić kolejne tego typu maszyny.

Źródło: Politechnika Wrocławska

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 23 2018 15:48 V9.3.2-2