reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 09 stycznia 2018

8 aktywatorów innowacji wg Intela

„Dostrzegamy osiem głównych »akceleratorów innowacji«, które znacznie przyspieszą transformację cyfrową” – mówi Jim Henrys, Director of Business Solutions w firmie Intel.

- Firmy perspektywiczne muszą je wykorzystać w tworzeniu i wdrażaniu rewolucyjnych modeli biznesowych, definiując na nowo strategie biznesowe i wdrażając kulturę cyfrową od najwyższego szczebla. Jedynie firmy, które sformułują i zaczną stosować jasną strategię lub cyfrową wizję biznesu i wykażą prawdziwą chęć transformacji, będą mogły w pełni wykorzystać potencjał wiru zmian – dodaje Jim Henrys. Oto osiem „akceleratorów innowacji”:

1. Chmura

Chmura nie tylko umożliwia działanie dobrze znanych usług, takich jak Netflix* i Spotify*, jest również fundamentem nowoczesnej infrastruktury IT. Obliczenia w chmurze pozwalają firmom szybciej niż kiedykolwiek wcześniej wprowadzać na rynek nowe, innowacyjne modele biznesowe. Przejście z sieci opartych na sprzęcie na infrastrukturę zdefiniowaną programowo, taką jak sieci oparte na chmurze hybrydowej, zapewnia elastyczność i poprawia produktywność, a to przekłada się na większą wydajność i wyższe zyski. Co więcej, skalowalność usług w chmurze pozwala firmom wydajniej się rozwijać. © Pixabay

2. 5G

Technologia 5G – jeden z głównych czynników napędzających wir zmian – spowoduje niespotykane dotąd przemiany. Sieci 5G, będące krokiem naprzód w stosunku do technologii 4G, zapewnią znacznie wyższe prędkości przesyłu, niższe opóźnienia i większą pojemność. Olbrzymi skok wydajności umożliwi obsługę innowacyjnych rozwiązań nowej generacji, takich jak autonomiczne samochody i różne technologie wykorzystujące Internet rzeczy. Doprowadzi to nie tylko do poprawy użyteczności urządzeń inteligentnego domu – inteligentne systemy oparte na technologii 5G usprawnią pracę w wielu sektorach, w tym opiece zdrowotnej, rolnictwie i rozrywce.

3. Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja (SI) i uczenie maszynowe będą rewolucyjnymi technologiami, pozwalającymi firmom wykrywać trendy w olbrzymich zbiorach danych. SI uczy się z biegiem czasu, usprawniając przy tym systemy i maksymalizując elastyczność organizacji. To nie wszystko – sztuczna inteligencja zmienia sposoby interakcji z maszynami, przez co umożliwia stworzenie bardziej spersonalizowanych interfejsów. Powinna być kluczowym elementem każdej strategii cyfrowej.

4. Analiza danych

Dane są jednym z najważniejszych zasobów każdej firmy, ale przestarzała infrastruktura może znacznie ograniczyć ich przydatność. Uwolnienie pełnego potencjału dużych zbiorów danych pozwoli firmom świadczyć lepsze usługi, poprawić obsługę klienta i zwiększyć zyski. Każde perspektywicznie myślące przedsiębiorstwo powinno wykorzystać wciąż rosnącą ilość dostępnych informacji i rozwinąć strategię analizy danych, aby zdobyć wiedzę, która przyda się w przyszłości. Obejmuje ona rozwijanie wśród pracowników umiejętności pracy z danymi i pielęgnowanie opartej na nich kultury oraz zwiększanie ich zdolności i elastyczności. © Intel

5. Internet rzeczy

Sieć współpracujących ze sobą urządzeń zwana Internetem rzeczy (IoT) staje się nieodłączną częścią cyfrowego krajobrazu. Rosnąca liczba połączonych produktów i usług doprowadzi do rozkwitu powszechnie dostępnych urządzeń dla inteligentnego domu i zmieni wiele branż. Technologia Internetu rzeczy ma różne zastosowania, w tym zarządzanie zapasami i danymi o ruchu klientów w czasie rzeczywistym w branży handlowej czy zdalne monitorowanie zdrowia. Nowoczesne przedsiębiorstwa powinny rozważyć nawiązanie współpracy z firmami zajmującymi się technologią IoT, a nawet na nowo zdefiniować swoje działania.

6. Robotyka

Branża produkcyjna przejdzie zmiany za sprawą rożnego typu inteligentnych technologii, w tym robotów. Nie będą one jednak odbierać miejsc pracy, ale pozwolą nam spędzać więcej czasu na bardziej interesujących zadaniach. Z definicji roboty dobrze sprawdzają się przy powtarzalnych, mozolnych działaniach, dzięki czemu świetnie nadają się do pracy w fabrykach. Już dziś możemy zaobserwować mieszane środowiska produkcyjne, gdzie ludzie współpracują z robotami kolaboratywnymi (ang. cobot, collaborative robot). W takich miejscach za pomocą analizy danych można ustalić wymagane modyfikacje maszyn lub ich miejsce w hali produkcyjnej, aby zapewnić jak najwydajniejszą pracę.

7. AR

Rzeczywistość wirtualna (VR) ma swoje zastosowania, ale większe znaczenie komercyjne może mieć rzeczywistość rozszerzona (AR). AR polega na nakładaniu obrazu generowanego komputerowo na obraz prawdziwego świata. Można z niej korzystać za pomocą gogli lub urządzenia mobilnego. Świetnie nadaje się do podnoszenia poziomu obsługi klienta – pozwala potencjalnym nabywcom zobaczyć, jak meble wyglądałyby w ich domu lub umożliwia kibicom nałożenie na twarz wirtualnej farby za pomocą filtra w kamerze. Wielkimi krokami zbliża się rzeczywistość połączona, w której spotykają się AR i VR. Cokolwiek przyniesie przyszłość, warto będzie się temu przyjrzeć.

8. Współdzielone księgi główne

Sektor bankowy, który jak dotąd powoli dopasowuje się do ery cyfrowej, skorzysta na wprowadzeniu współdzielonych ksiąg głównych takich jak Blockchain, która jest fundamentem kryptowaluty Bitcoin. Współdzielona księga główna to baza danych śledząca własność, co umożliwia trwały zapis transakcji, którym nie można manipulować – dzięki temu doskonale sprawdza się w świecie finansów oraz przy wykrywaniu oszustw i ściąganiu podatków. Jest ona sprawdzana przez sieć, więc nie wymaga nadzoru scentralizowanego ośrodka. Niepodważalny dziennik kontroli tworzony przez współdzielone księgi główne sprawia, że znajdą zastosowanie w wielu obszarach i że będą częściej wykorzystywane w różnych sektorach. © Intel Aby przygotować się na transformację cyfrową, firmy muszą opracować cyfrową wizję biznesu, w której klient znajduje się na pierwszym miejscu. Przemiana w naprawdę elastyczną organizację wymaga ponownej oceny istniejących modeli biznesowych przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na to, jak nowe technologie zrewolucjonizują sektor i przyniosą nowe możliwości. Kluczowe jest również ponowne spojrzenie na miarę sukcesu. Potrójny bilans (TBL), który bierze pod uwagę wpływ na środowisko i społeczeństwo oraz rozwój gospodarczy, jest ważnym czynnikiem dla przedsiębiorstw w erze cyfrowej. Podsumowując, wszystkie firmy powinny zastanowić się, czy są rzeczywiście gotowe na cyfrową transformację. Jeśli tak nie jest, mogą przejść do historii. Źródło: www.intel.pl, autor: Libby Plumer
reklama
reklama
September 21 2020 11:08 V18.10.12-1