reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Reed electronics research Rynki | 20 grudnia 2017

Dobre prognozy dla europejskiego rynku EMS

Po kilku latach braku lub, w najlepszym przypadku, słabych wzrostów, nastroje w europejskim przemyśle EMS zaczynają się zmieniać i widać perspektywy na zmianę trendu.
Według najnowszych prognoz Reed Electronics Research, europejski rynek EMS ma w 2021 roku osiągnąć wartość 32 mld EUR, odnotowując wzrost obrotów przez trzy kolejne lata.

Przychody z rynku EMS w Europie Zachodniej rosną drugi rok z rzędu i mają wynieść 11,2 mld EUR. Co więcej, przez następnych 5 lat średnia roczna stopa wzrostu szacowana jest na 2,8%, przy czym dobre prognozy dotyczą m.in. branży kosmicznej i lotniczej oraz zbrojeniowej, motoryzacyjnej, medycznej, przemysłowej i kontroli, a także telekomunikacyjnej (Aerospace & Defence, Automotive, Medical, Control & Industrial and Telecom – ADAMCIT).

Analitycy RER podkreślają, że wciąż występuje silna presja na ceny, więc transfer produkcji z krajów Zachodniej Europy do Europy Środkowo-Wschodniej oraz na Bliski Wschód i do Afryki Północnej będzie postępował. Branża EMS będzie także odczuwała nacisk ze strony globalnych klientów OEM, którzy chcą mieć dostęp do lokalnej produkcji w różnych lokalizacjach na świecie, co w rezultacie spowolni wzrost w niektórych regionach Zachodniej Europy.

Produkcja w Europie Środkowo-Wschodniej będzie się koncentrować na większych wolumenach w sektorze 3C (consumer, computing, communications) – tych zadań podejmie się grupa największych globalnych graczy w branży EMS. Warto przy tym odnotować, że w 2016 roku Foxconn wygenerował 25% przychodów z europejskiego rynku EMS, natomiast Flex i Jabil odpowiadali łącznie za 44% tego rynku.

Eksperci RER zauważają także, że dostawcy usług EMS z kwaterami głównymi w Europie są zazwyczaj skupieni na sektorach ADAMCIT, w szczególności dotyczy to mniejszych firm, działających na lokalnych rynkach. Natomiast niedawne przejęcia w branży EMS, włączając w to zakup PartnerTecha przez Scanfil oraz BuS Elektronic przez Neways, stworzyły większych graczy, którzy są w stanie podjąć walkę na rynku europejskim, jak również globalnym. Właśnie takie większe europejskie firmy konkurują nie tylko z innymi graczami ze Starego Kontynentu, ale też z globalnymi tuzami: Flex, Jabil, Sanmina, Celestica i Zollner. Za wyjątkiem Zollnera, pozostałe firmy z wielkiej piątki, mocno ograniczyły swoją aktywność w Zachodniej Europie i coraz częściej wykorzystują swoje tańsze zakłady w regionie.

Również firmy amerykańskie (Kimball Electronics, Plexus i Benchmark) oraz azjatyckie (Micro-Electronics, Fabrinet i SVI) w ostatnim czasie rozwijały swoją obecność w Europie lub zdecydowały się wejść na tutejszy rynek EMS.

Jak przewidują analitycy RER, do 2021 tylko niewielka liczba firm EMS będzie produkowała dla sektorów 3C w Europie, czując nieustanną presję obniżania kosztów ze strony azjatyckich konkurentów. Dla odmiany segmenty ADAMCIT będą ciągnąć przemysł EMS w Europie w górę.

Więcej informacji na stronie Reed Electronics Research.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-2