reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© CircaLabs Przemysł elektroniczny | 27 listopada 2017

Biuro projektowe GRINN opracowało innowacyjny budzik

Tym razem wrocławscy inżynierowie uczestniczyli w tworzeniu inteligentnego budzika, którego kampania na Kickstarterze właśnie trwa.
Czy w erze smartfonów ktoś jeszcze korzysta z budzika? Firma Circa Labs wierzy, że tak i zebrała już prawie 78 tys. USD z zakładanych 118 tys. USD w ramach kampanii w serwisie crowdfundingowym Kickstarter. Twórcy budzika Circa chcą nas bowiem skłonić, byśmy wieczorem odłożyli smartfon jak najdalej i w rezultacie – spali lepiej. Circa to oczywiście budzik w nowej, inteligentnej wersji, wyposażony w takie gadżety, jak czujniki umieszczane pod materacem, by obudzić nas w najlepszym możliwym momencie snu, dzięki czemu będziemy bardziej wypoczęci. Circa wyposażony jest też w ekran AMOLED, zagra dowolną muzykę lub wyemituje biały szum na pobudkę i można go podłączyć do systemu automatyki domowej, aby na przykład włączył odpowiednie światło czy grzejnik w łazience. Z drugiej strony nowe urządzenie ma też pomagać w zasypianiu, emitując relaksujące dźwięki lub pulsujące czerwone światło.

Co dla nas najciekawsze, całą elektronikę do tego urządzenia zaprojektowała wrocławska firma GRINN, o której innym międzynarodowym projekcie pisaliśmy niedawno tutaj. Spółkę założyli w 2008 roku Robert Otręba i Łukasz Gajda i, jak się można spodziewać, zaczynali od zera. Dziś sytuacja wygląda diametralnie inaczej: w tym roku GRINN znowu przeniósł się do większej siedziby, nad projektami z różnych półek pracuje zespół ponad 30 inżynierów, a prognozy na 2018 rok zakładają podwojenie przychodów i znaczny przyrost kadry.

Oprócz elektroniki, GRINN zajął się także oprogramowaniem budzika. - Od strony software'u uruchomiliśmy system operacyjny (Linux) wraz z obsługą wszystkich urządzeń peryferyjnych (wyświetlacz, ekran dotykowy, audio, bluetooth, DAB+, FM, Wi-Fi, klawiatura). Ponadto przygotowaliśmy aplikację graficzną (bazującą na bibliotece Qt5.9, https://www.qt.io/), odpowiedzialną za to, co użytkownik rozumie jako UX&UI. Aktualnie urządzenie umożliwia odtwarzanie dźwięku z zewnętrznego pendrive lub radia internetowego, niebawem zostaną dodane kolejne źródła dźwięku takie jak DAB+/FM/Bluetooth/Spotify – mówi Łukasz Gajda, CTO GRINN.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-2