reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© WB Przemysł elektroniczny | 21 listopada 2017

Tysiąc dronów dla polskiej armii od WB

W poniedziałek 20 listopada, w siedzibie Grupy WB, została podpisana umowa na dostawy zestawów Amunicji Krążącej WARMATE dla Wojska Polskiego.

System Amunicji Krążącej WARMATE, który na mocy podpisanej dzisiaj umowy trafi na wyposażenie jednostek sił specjalnych i oddziałów lekkiej piechoty WP, jest rozwijany w Grupie WB od ponad dwóch lat. System WARMATE oparty jest na bezzałogowych platformach powietrznych wyposażonych w różnego rodzaju głowice bojowe. W zależności od realizowanej misji, zestaw może być wyposażony w głowice kumulacyjna – do niszczenia lekko opancerzonych pojazdów, odłamkową – do niszczenia siły żywej przeciwnika lub termobaryczna – do likwidowania umocnionych punktów oporu.
Zgodnie z podpisaną umową na wyposażenie sił zbrojnych trafi 100 zestawów dronów uderzeniowych krótkiego zasięgu. W skład każdego zestawu będzie wchodziło 10 dronów. Pierwsze dostawy zostaną zrealizowane jeszcze przed końcem 2017 roku. Kontrakt zawiera szkolenie dla operatorów oraz zestawy treningowe.
Obecnie tylko kilka krajów na świecie prowadzi prace nad tego typu rodzajem uzbrojenia. Oprócz Polski systemy tej klasy (loitering ammunition) są produkowane jedynie w Stanach Zjednoczonych i Izraelu. Swoją światową premierę system WARMATE miał podczas targów DSEi w Londynie w 2015 i już pod koniec tego roku jak mówi dyrektor ds. rozwoju naukowego i nowych technologii WB Electronics dr inż. Wojciech Komorniczak „system osiągnął gotowość do produkcji seryjnej”. Od czasu swojej premiery w 2015 roku, zestawy WARMATE zostały już wdrożone do służby w kilku państwach. Jednym z użytkowników systemu WARMATE są siły specjalne jednego z krajów NATO. Zakupiono zestawy, w pierwszej kolejności trafią do Jednostki Wojskowej NIL, gdzie będą służyły do szkolenia i opracowania procedur z taktyki ich wykorzystania. Następnie trafią na wyposażenie pozostałych jednostek, w tym wojsk operacyjnych Sił Zbrojnych RP. - Bardzo nas cieszy, że kolejny – po systemach łączności FONET i kierowania ogniem TOPAZ -system opracowany przez inżynierów Grupy WB trafi na wyposażenie Wojska Polskiego. Zestawy WARMATE, które pojawią się w Wojsku Polskim jeszcze w tym roku, pozwolą na zwiększenie skuteczności działania oddziałów lekkiej piechoty poprzez wykorzystanie nowego narzędzia rozpoznania i wykonywania precyzyjnych uderzeń przeciwko lekko opancerzonym pojazdom, umocnieniom i piechocie, skracając do minimum czas reakcji ogniowej (sensor-to-shooter). Prace nad tego typu rozwiązaniami zgodnie z doktryną multi-domain battle, są obecnie bardzo intensywnie prowadzone przez światowych liderów w obszarze obronności – powiedział Piotr Wojciechowski, prezes Grupy WB. Grupa WB od przeszło dwudziestu lat, dostarcza technologie wojskowe polskiej armii. Oprócz polskich sił zbrojnych wśród odbiorców technologii opracowanych przez inżynierów Grupy WB są między innymi siły zbrojne takich państw jak np. Stany Zjednoczone Ameryki, Szwecja, Węgry, Malezja.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 28 2020 10:59 V18.6.7-1