reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© daniel schweinert dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 17 listopada 2017

Na PG otwarto nowoczesną prototypownię

W zeszłym tygodniu otwarto prototypownię ProtoLab, której operatorem jest spółka celowa Politechniki Gdańskiej, Excento Sp. z o.o., realizująca projekt e-Pionier, współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
W ProtoLab studenci, pracownicy naukowi Politechniki Gdańskiej oraz zespoły poszukujące rozwiązań problemów zgłoszonych w ramach projektu e-Pionier będą mogły rozwijać oraz testować swoje pomysły na nowoczesnych urządzeniach i maszynach. Do dyspozycji inżynierów oddano m.in. profesjonalne stanowiska do projektowania i wykonywania obwodów PCB, testowania elektroniki i oprogramowania, czy projektowania i wykonywania elementów automatyki i mechaniki.

Prototypownię wyposażono w różnego rodzaju urządzenia, w tym oscyloskopy, generatory, mierniki, obciążenia oraz oprogramowanie. Nie zabrakło też stanowisk lutowniczych, narzędzi oraz drukarki 3D.

Użytkownicy ProtoLab będą mieli również dostęp do najnowszych technologii pomiarowych, wykorzystywanych chociażby w fabrykach samochodów TESLA w USA. Jednocześnie będzie mogło tu pracować do 25 osób.

- To nowe podejście do kształcenia inżynierów. Staramy się uzupełniać teorię praktyką i doświadczeniem. Wzorujemy się na najlepszych doświadczeniach światowych, m.in. fińskich – mówi Krzysztof Malicki, prezes spółki Excento. - Pozwalamy przyszłym inżynierom realizować własne pomysły i wykorzystywać w praktyce wiedzę zdobytą podczas wykładów. Promujemy pracę twórczą w interdyscyplinarnych zespołach. Dzięki wsparciu ze środków UE, pozyskanych z NCBR, finansujemy tworzenie rozwiązań zmierzających do rozwiązywania istotnych problemów społeczno-gospodarczych wymagających wykorzystania technologii ICT. Wyposażając ProtoLab współpracujemy też z firmami.

Oficjalne otwarcie ProtoLab odbyło się w czwartek, 9 listopada. Podczas uroczystości zaprezentowano dwa projekty „System precyzyjnego lądowania na niestabilnej platformie dla jednostki bezzałogowej” oraz „Ocena jakości powietrza atmosferycznego pod kątem spełnienia kryteriów w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska ustanowionych w celu ochrony zdrowia ludzi”, realizowane w ramach projektu e-Pionier.

Celem projektu „e-Pionier - wykorzystanie potencjału uczelni wyższych na rzecz podniesienia innowacyjności rozwiązań ICT w sektorze publicznym” jest rozwiązywanie istotnych problemów społeczno-gospodarczych w formule zbliżonej do zamówień przedkomercyjnych.

Źródło: Politechnika Gdańska

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-2