reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© tenderhut Przemysł elektroniczny | 09 listopada 2017

Białostocka firma rozwija wraz z firmą Microsoft technologię AR

Wchodząca w skład grupy kapitałowej TenderHut spółka Solution4Labs od kilku miesięcy pracuje nad przemysłowym zastosowaniem okularów AR HoloLens Microsoftu.
HoloLens – okulary pozwalające użytkownikom doświadczać rozszerzanej rzeczywistości (rugmetned reality) już niedługo będą dostępne w Polsce. Microsoft ogłosił, że jego najnowszy produkt trafi na 29 nowych rynków w Europie, w tym do Polski.

Rozszerzona rzeczywistość to technologia służąca nie tylko rozrywce, mimo że większość opracowanych zastosowań jest przeznaczona właśnie do tego typu aktywności. Rozwiązania AR można spotkać u takich potentatów jak Snapchat, NianticLabs- Pokemon GO czy IKEA. Nad przemysłowym zastosowaniem rozszerzonej rzeczywistości pracuje też Google z reaktywowaną wersją Google Glass Enterprise Edition. Tymczasem polska firma Solution4Labs pracuje nad wykorzystaniem technologii AR w laboratoriach badawczych.

Usprawnienie pracy laboranta: LIMS + HoloLens

Augmented reality (rozszerzona rzeczywistość) jest jednym z najważniejszych trendów przyszłości – najprościej mówiąc jest to system łączący w sobie świat realny z wirtualną rzeczywistością. Do laboratoriów trend ten może dotrzeć właśnie dzięki inżynierom z Białegostoku. Praca w specjalistycznym laboratorium wymaga wysokiej staranności i stosowania się do ściśle określonych procedur, przestrzegania standardów jakości czy skrupulatnego wypełniania dokumentacji.

– W pracy laboranta możemy dostrzec powtarzalność wielu działań, które ze względu na swoją specyfikę oraz aktualnie dostępne i stosowane rozwiązania technologiczne są dosyć czasochłonne – tłumaczy dr inż. Waldemar Birk, prezes zarządu Solution4Labs. – Nietrudno więc się domyślić, że usprawnienie tych czynności miałoby z pewnością pozytywny wpływ na jakość i czas pracy, a przede wszystkim pozwoliłoby na wyeliminowanie ryzyka błędu – mówi Birk.

Spółka Solution4Labs w ramach prac badawczo-rozwojowych pracuje nad integracją gogli HoloLens firmy Microsoft z systemem klasy LIMS, czyli oprogramowaniem do zarządzania przepływem informacji w laboratoriach. HoloLens to gogle wyposażone w zestaw sensorów, wyświetlacze oraz specjalny procesor do przetwarzania obrazów w rozszerzonej rzeczywistości. Urządzenie nie musi być połączone z komputerem lub telefonem, żeby działać – jest całkowicie autonomicznie. – Solution4Labs nie stoi w miejscu – wprowadza nowe technologie w laboratoriach, by usprawnić pracę laborantów. Za sprawą systemów klasy LIMS w placówkach naukowych znika papierowa dokumentacja, ogromne ilości danych są na bieżąco systematyzowane, kontrolowane i analizowane. Po integracji z goglami HoloLens system dodatkowo unowocześni pracę laborantów, którzy na przykład patrząc na konkretną probówkę, będą widzieli w goglach dokładny opis jej zawartości, co zminimalizuje ewentualne błędy – mówi Waldemar Birk.

Jak to działa w praktyce?

Używanie gogli HoloLens jest bardzo intuicyjne – tak jak w życiu codziennym, tak również w laboratorium z wykorzystaniem oprogramowania spółki Solution4Labs. – Gdy badacz w laboratorium założy gogle, loguje się do systemu, a następnie może wybierać funkcje gestem bądź głosem. Jest to bardzo przydatne przy analizie różnych probówek i ich zawartości. System sam skanuje kod paskowy danej probówki, wyświetla informacje o jej zwartości, sposobie przechowywania oraz zaplanowanym dalszym działaniu – mówi Waldemar Birk. Laborant może również z pomocą gogli HoloLens wygenerować raport z badań i procesów na różnym etapie pracy.

Jak tłumaczy Birk – Gogle HoloLens to z pewnością przyszłość i jest to technologia rozwojowa. Na razie swoistą barierą jest waga sprzętu – pewną trudność może sprawiać nieustanna praca przez 8 godzin z goglami, które swoją wagą obciążają naszą głowę. Na szczęście miniaturyzacja takich rozwiązań postępuje bardzo szybko, a my zdobywając know-how będziemy gotowi. Wtedy ta technologia upowszechni się, a jej przemysłowe zastosowania staną się oczywiste – dodaje Waldemar Birk.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-1