reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 06 listopada 2017

TAURON z 30 rozwiązaniami od start-upów

Dwanaście spółek już prowadzi testy na infrastrukturze TAURONA. Wdrożenia realizowane są w ramach Pilot Makera – programu ukierunkowanego na wprowadzanie innowacyjnych pomysłów start-upów w korporacjach.

Od początku roku w całym programie TAURON przeanalizował blisko 130 rozwiązań przygotowanych przez startupy tj. 46 z pierwszego naboru, 23 z drugiego naboru i 60 z trzeciego naboru. Następnie 30 start-upów rozpoczęło współpracę z TAURONEM nad przygotowaniem rozwiązań będących odpowiedzią na zdefiniowane przez Grupę wyzwania technologiczne. Dwanaście start-upów już prowadzi testy na infrastrukturze TAURONA.
- Zdając sobie sprawę z wyzwań, jakie stoją przed energetyką w najbliższych latach, konsekwentnie prowadzimy liczne projekty innowacyjne oraz badawczo-rozwojowe. Jesteśmy otwarci na innowacje generowane przez start-upy, stąd nasze zaangażowanie w program Pilot Maker. Dbając o dopasowanie naszych produktów i usług do realnych potrzeb klientów, chcemy nie tylko dynamizować transfer wiedzy między start-upami a Grupą TAURON, ale co równie ważne budować własne kompetencje we współpracy ze start-upami – podkreśla Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.
Wdrożenia swoich rozwiązań prowadzą już m.in. Advanced Graphene Products z technologią trzykrotnego zwiększenia sprawności ogniw fotowoltaicznych dzięki wykorzystaniu grafenu; iGrid Technology z systemem zdalnego zarządzania sieciami dystrybucyjnymi oraz monitorowania odpływu niskiego napięcia w stacjach transformatorowych; Boneffice z rozwiązaniem, umożliwiającym automatyczne zarządzanie efektywnością bloków energetycznych; Enelion z systemem zarządzającym działalnością ładowarek dla samochodów elektrycznych. Przykładem dopasowania pomysłu startupu do realnych potrzeb TAURONA jest modyfikacja modelu biznesowego InWill. Początkowy pomysł startupu zakładał współpracę z TAURONEM przy stworzeniu dużej baterii stanowiącej zabezpieczenie dla stacji transformatorowych. Ostatecznie wypracowano nowe zastosowanie dla baterii, która może być wykorzystywana jako przydomowy magazyn energii pochodzącej z paneli fotowoltaicznych. Taki magazyn pełniłby jednocześnie funkcję zabezpieczającą w przypadku awarii zasilania sieciowego. - Z blisko 130 start-upów, których pomysły przeanalizowaliśmy w programie Pilot Maker, 30 przygotowuje rozwiązania precyzyjnie zdefiniowanych problemów na całym łańcuchu wartości Grupy, a 12 z nich już testuje swoje projekty w TAURONIE. Kolejne pilotażowe wdrożenia planujemy przeprowadzić w najbliższych miesiącach. Współpracując ze start-upami poszukujemy rozwiązań dla konkretnych problemów, tak aby finalnie uzyskać, zweryfikowane podczas testów produkty i rozwiązania optymalnie dopasowane do potrzeb działalności Grupy TAURON i naszych klientów – mówi Jarosław Broda, wiceprezes TAURON Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju. Pilot Maker to program współpracy start-upów z dużymi korporacjami na polskim rynku, ukierunkowany na wdrożenia rozwiązań przygotowanych przez start-upy w dużych przedsiębiorstwach. Przy budowie programu przedstawiono szeroką listę potrzeb na innowacyjne rozwiązania w dziewięciu obszarach obejmujących właściwie cały łańcuch wartości Grupy TAURON. Program jest realizowany przez techBrainers wraz z partnerem głównym - TAURON Polska Energia SA. Podstawowym założeniem programu Scale Up jest połączenie potencjału start-upów z infrastrukturą, doświadczeniem i zasobami dużych przedsiębiorstw.
reklama
reklama
September 21 2020 11:08 V18.10.12-2