reklama
reklama
reklama
sign
© bosch
Przemysł elektroniczny |

Bosch zapłaci milionową karę za dostawy dla Huawei

Niemiecki koncern Robert Bosch GmbH zapłaci karę w wysokości 36 mln USD na rzecz amerykańskiego Biura Przemysłu i Bezpieczeństwa (BIS). Coodzi o dostarczanie produktów MEMS oraz oprogramowania do Huawei i jego podmiotów zależnych bez wymaganej licencji eksportowej. Dostawy miały miejsce między wrześniem 2020 r. a wrześniem 2024 r.

Produkty – czujniki MEMS oraz powiązane z nimi oprogramowanie wykorzystywane w telefonach komórkowych – podlegały amerykańskim przepisom kontroli eksportu na mocy tzw. Foreign Direct Product Rule. Regulacja ta rozszerza amerykańskie przepisy eksportowe na produkty wytwarzane poza USA, jeśli wykorzystują określone technologie pochodzące ze Stanów Zjednoczonych. Huawei znajduje się na amerykańskiej Entity List od 2019 roku, co oznacza, że eksport do tej firmy wymaga uzyskania specjalnego zezwolenia władz USA.

Według komunikatu BIS, Bosch dostarczył Huawei oraz jego spółkom zależnym towary o łącznej wartości około 72 mln dolarów bez wymaganego upoważnienia. Bosch sam zgłosił naruszenia i współpracował z organami prowadzącymi dochodzenie. Takie działania zwykle skutkują obniżeniem kar w ramach praktyki egzekwowania przepisów przez BIS.

Oprócz ugody z BIS, Bosch zawarł również odrębne porozumienie z Departamentem Sprawiedliwości USA, w ramach którego zgodził się na zwrot osiągniętych zysków. Rzeczywista płatność wyniosła około 3,6 mln dolarów, przy czym część tej kwoty została warunkowo zawieszona. BIS zaliczył tę kwotę na poczet własnej kary, zawieszając równowartość 3,6 mln dolarów.

“To porozumienie pokazuje zaangażowanie BIS w skuteczne egzekwowanie przepisów, a jednocześnie zachęca przedsiębiorstwa do dobrowolnego zgłaszania wcześniejszych naruszeń” – powiedział David Peters, zastępca sekretarza handlu ds. egzekwowania kontroli eksportu.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
© 2026 Evertiq AB June 11 2026 09:39 V31.10.3-2
reklama
reklama