reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
SAR-Satellite-Concept
© ICEYE
Biznes |

Czwarty satelita ICEYE dla Polskiego Wojska na orbicie

Firma ICEYE przeprowadziła kolejną kampanię startową, umieszczając na orbicie czwartego satelitę radarowego przeznaczonego dla Sił Zbrojnych RP. Urządzenie zostało dostarczone w ramach programu MikroSAR, realizowanego na podstawie kontraktu z Ministerstwem Obrony Narodowej.

Obecny etap wynika z uruchomienia opcji zakupu dodatkowych trzech satelitów w formule 3+3. Umowa przewiduje jeszcze możliwość wyniesienia dwóch kolejnych jednostek w następnych fazach projektu. Docelowo satelity tworzą wojskową konstelację radarową POLSARIS.

„Budujemy wojskową konstelację radarową POLSARIS, dzięki której Wojsko Polskie zyskuje nowe zdolności obrazowania Ziemi bez względu na porę dnia czy warunki atmosferyczne. Zyskujemy dostęp do kluczowych danych w sytuacjach, które wymagają natychmiastowego działania - to realne wsparcie dla wojsk operacyjnych i całego systemu bezpieczeństwa państwa” – napisał wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz na X zapewniająć, że 15 maja system osiągnie zdolność operacyjną i zostanie przekazany resortowi.

Start odbył się w ramach misji CAS500-2 realizowanej przez SpaceX. W tej samej kampanii na orbitę trafił również satelita ICEYE przeznaczony dla Portugalskich Sił Powietrznych. Oba urządzenia nawiązały łączność z Ziemią. Trwa wczesna faza operacyjna, obejmująca standardowe procedury testowe.

Przypomnijmy, że pierwszy satelita dla polskich sił zbrojnych został wyniesiony 28 listopada 2025 r. Kolejne dwa trafiły na orbitę w marcu 2026 r. Obecnie cztery z sześciu zamówionych urządzeń znajdują się już w przestrzeni kosmicznej. Po ostatnim starcie ICEYE ma na koncie 72 wyniesione satelity radarowe, zarówno na potrzeby własnej konstelacji, jak i systemów klientów.

„Utrzymujemy wysokie tempo realizacji kontraktu i jesteśmy w pełni przygotowani do wykonania kolejnych opcji przewidzianych w umowie z MON. Bardzo cenimy sobie partnerską współpracę z Siłami Zbrojnymi RP - po obu stronach widać zaangażowanie i entuzjazm. Miesiąc temu na orbicie znalazł się cały podstawowy zakres programu MikroSAR, a dziś dokładamy czwartego satelitę. To duży krok naprzód - POLSARIS ma potencjał, by w kolejnych latach stać się znacznie większą konstelacją i fundamentem polskich zdolności rozpoznania satelitarnego. Cieszymy się, że jesteśmy tego częścią” - powiedział Witold Witkowicz, prezes zarządu ICEYE Polska.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
© 2026 Evertiq AB May 04 2026 10:25 V31.1.25-2
reklama
reklama