
ICEYE i CTM łączą siły przy projekcie Digital Baltic
Firma ICEYE oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej (CTM) podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w projekcie Digital Baltic. Porozumienie zakłada integrację danych satelitarnych SAR z narzędziami rozwijanymi w ramach tego przedsięwzięcia.
ICEYE specjalizuje się w projektowaniu i produkcji satelitów obserwacji Ziemi wyposażonych w radar z syntetyczną aperturą (SAR). Rozwiązania tej technologii umożliwiają prowadzenie obserwacji niezależnie od warunków atmosferycznych i pory dnia. Spółka dysponuje największą na świecie konstelacją satelitów SAR.
Projekt Digital Baltic jest skierowany do operatorów infrastruktury krytycznej oraz instytucji państwowych. Jego celem jest tworzenie narzędzi do szybkiego przetwarzania i wymiany dużych zbiorów danych z różnych źródeł. Platforma integruje informacje od podmiotów cywilnych i państwowych, wspierając procesy decyzyjne w obszarze bezpieczeństwa i nadzoru morskiego.
ICEYE wniesie do projektu swoje doświadczenie w zakresie monitoringu morskiego. Jednym z kluczowych rozwiązań firmy jest tryb obrazowania Scan Wide, przeznaczony do obserwacji rozległych akwenów. Technologia ta pozwala na wykrywanie jednostek pływających, nadzorowanie aktywności w kluczowych rejonach oraz identyfikację potencjalnych zagrożeń.
Według komunikatu prasowego integracja danych satelitarnych SAR z systemem Digital Baltic zwiększy jego możliwości. Pozwoli na objęcie obserwacją dużych obszarów morskich, a połączenie z innymi źródłami danych ułatwi wczesne wykrywanie anomalii i zagrożeń. Z punktu widzenia bezpieczeństwa szczególne znaczenie ma ochrona infrastruktury krytycznej, takiej jak farmy wiatrowe, rurociągi czy kable telekomunikacyjne.
CTM, będący częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, odpowiada za rozwój narzędzi wykorzystywanych w projekcie. Współpraca z ICEYE ma wzmocnić potencjał systemu Digital Baltic, dostarczając dane satelitarne o wysokiej jakości i częstotliwości aktualizacji.
“CTM to już druga po WZŁ-1 spółka PGZ, która zacieśnia współpracę z ICEYE. Duża dynamika naszego pierwszego wspólnego projektu pokazała potencjał, jaki drzemie w tej relacji. Stawiamy na współpracę z najbardziej innowacyjnymi firmami technologicznymi, by wspólnie rozwijać rozwiązania, które wzmocnią odporność kluczowej dla Polski infrastruktury na nowe rodzaje zagrożeń, w tym te o charakterze hybrydowym. Jest to przy tym jeden z wielu projektów realizowanych przez PGZ z myślą o bezpieczeństwie obszaru Morza Bałtyckiego - powiedział Jan Grabowski, wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
„Konstelacja satelitów ICEYE to potężne narzędzie do ochrony infrastruktury krytycznej i nadzoru nad strategicznymi obszarami. W CTM znaleźliśmy partnera, który podziela nasze głębokie zrozumienie potrzeb domeny morskiej. Cieszymy się, że dzięki tej współpracy możemy wnieść realny wkład w ochronę Morza Bałtyckiego oraz zasobów kluczowych dla bezpieczeństwa Polski i krajów Unii Europejskiej” - powiedział Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel ICEYE.