
ABB buduje w Szwecji kampus robotyki
Firma ABB rozpoczęła budowę nowego kampusu robotyki w mieście Västerås w Szwecji. Inwestycja o wartości 280 milionów dolarów (około 3,1 miliarda koron szwedzkich) ma zostać ukończona jesienią 2027 roku. Nowy obiekt zajmie powierzchnię 70 000 metrów kwadratowych i powstanie w przemysłowej dzielnicy Finnslätten.
Nowy kampus połączy w jednym miejscu produkcję, badania i rozwój, szkolenia dla klientów oraz testowanie rozwiązań. Będzie to centrum operacyjne ABB dla robotyki w Europie. Po zakończeniu budowy zastąpi dotychczasowe zakłady robotyki ABB w Västerås.
Z kampusu będą dostarczane zarówno roboty przemysłowe, jak i współpracujące, wyposażone w sztuczną inteligencję oraz rozwiązania cyfrowe. Odbiorcami będą klienci z całej Europy.
„Nasze korzenie sięgają Västerås – to tutaj powstała firma ABB Robotics i to tutaj inwestujemy w naszą przyszłość. Kampus będzie centrum technologii i produkcji oraz centrum współpracy dla klientów, partnerów, środowisk akademickich i społeczeństwa” - powiedziałą Susanne Timsjö, dyrektor ABB Robotics na region skandynawski.
Obiekt zostanie zaprojektowany z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju. Zainstalowane zostaną panele słoneczne, systemy magazynowania energii, ogrzewanie i chłodzenie geotermalne oraz studnie energetyczne. Celem tych rozwiązań jest zmniejszenie zużycia energii o 50 procent w porównaniu z obecnymi zakładami.
Nowa inwestycja wpisuje się w szerszy plan rozwoju Finnslätten (dzielnica miasta Västerås w centralnej Szwecji) jako ważnego ośrodka przemysłowego. W tym rejonie działają również takie firmy jak Westinghouse, Hitachi Energy i Alstom.