
USA wycofują restrykcje na eksport chipów AI do Polski
Ministerstwo Handlu Stanów Zjednoczonych ogłosiło decyzję o zniesieniu ograniczeń w eksporcie zaawansowanych chipów wykorzystywanych w systemach sztucznej inteligencji (AI) do większości państw świata, w tym Polski. Informację przekazało Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa w oficjalnym komunikacie wydanym we wtorek, na dwa dni przed wejściem w życie wcześniej zapowiadanych restrykcji.
W połowie stycznia br. administracja prezydenta Joe Bidena podjęła decyzję o wpisaniu wielu państw w tym Polski, na listę krajów objętych restrykcjami w imporcie nowoczesnych chipów i technologii półprzewodnikowych. Decyzja oznaczała ograniczony dostęp do kluczowych komponentów niezbędnych dla rozwoju zaawansowanych technologii, takich jak sztuczna inteligencja (AI).
Nowe zasady miały znacząco ograniczyć możliwość zakupu chipów graficznych (GPU) przez państwa spoza grona 18 uznanych za „kluczowych sojuszników” USA. Do grupy tej nie została zaliczona m.in. Polska, która miała podlegać ograniczeniom ilościowym do 50 tys. jednostek GPU rocznie.
Wprowadzenie tych regulacji wywołało sprzeciw ze strony Unii Europejskiej, przedstawicieli przemysłu półprzewodników oraz czołowych producentów chipów, w tym firmy NVIDIA. Eksperci ostrzegali, że utrzymanie restrykcji mogłoby negatywnie wpłynąć na rozwój technologii AI w krajach takich jak Polska. W odpowiedzi na te obawy, rządy poszczególnych państw, w tym polski, zabiegały o zmianę stanowiska Waszyngtonu.
Po kilku miesiącach zamieszania, 13 maja br. w tej sprawie nastąpił zwrot. Wiceszef resortu Jeffrey Kessler zapowiedział, że administracja Trumpa będzie realizować "odważną, inkluzywną strategię amerykańskiej technologii AI z zaufanymi krajami zagranicznymi na całym świecie, jednocześnie utrzymując technologię poza zasięgiem naszych przeciwników".
Oznacza to zniesienie ograniczeń państw uznawanych wcześniej za te “z drugiej kategorii” - w tym również Polski. Embargo nadal obowiązuje wobec krajów uznanych za ryzykowne z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego USA, takich jak Chiny i Rosja.
Decyzja władz USA została pozytywnie odebrana przez stronę polską. Otwiera ona drogę do swobodniejszego rozwoju sektora zaawansowanych technologii, w tym sztucznej inteligencji, bez ryzyka ograniczeń w dostępie do kluczowych komponentów sprzętowych.
Sprawę skomentował Radosław Sikorski szef ministerstwa Spraw Zagranicznych i wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Obaj politycy podkreślili rolę rządu w lobbowaniu za zniesieniem ograniczeń.
"Rozmawiałem o tym z sekretarzem Rubio i cieszę się, że uwzględnił nasze argumenty. Uważam, że to od początku była burza w szklance wody. (...)I jak mnie informowało Ministerstwo Cyfryzacji, ta liczba chipów przyznana Polsce na dwa lata, to było pięć razy więcej niż potrzebujemy. Ale drażniło nas to, że są jakieś kategorie i grupy. Teraz to zmieniono, (i) bardzo dobrze" - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski.
"Kilka miesięcy mocnej ofensywy ws. przywrócenia Polski do grona państw, które mają pełen dostęp do mikrochipów, opłacało się. Administracja amerykańska zmieniła zdanie, a to jest zasługa polskiego rządu i polskich ministrów, którzy i w Polsce, w USA i w Europie spotykali się z przedstawicielami amerykańskiej administracji. (...)Zbudowaliśmy sojusz, który rozbił mur myślenia, że trzeba nakładać różne prędkości dostaw chipów dla Europy" - dodał wicepremier Krzysztof Gawkowski.