reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Oliwia Jurkiewicz
Nauka i technologie |

Jak AI zmienia rynek pracy? Rozmowa z dr. Kaweckim

Podczas Evertiq Expo 2024 w Krakowie Ewelina Bednarz rozmawiała z dr. Maciejem Kaweckim, popularyzatorem technologicznym, dziennikarzem naukowym, twórcą internetowym i Prezesem Instytutu Lema. Tematem rozmowy były możliwości i ryzyka związane z rozwojem sztucznej inteligencji.

Ryzyka związane z rozwojem sztucznej inteligencji

Powszechny lęk przed AI jest zauważalny w szczególności w kontekście potencjalnej utraty pracy. Wiele zawodów, takich jak podstawowe stanowiska programistyczne, jest zagrożonych zastąpieniem przez modele sztucznej inteligencji. Jeśli programiści zajmujący się prostym kodowaniem nie zdobędą dodatkowych umiejętności, w obliczu rozwoju AI, mogą okazać się zbędni.

“Jeżeli taki programista nie nabędzie dodatkowych umiejętności zarządzania zespołem na przykład albo rozumienia narzędzi które powstają na rynku, no to bez wątpienia modele go wyprą” – ostrzega dr Kawecki.

Kolejnym przywołanym przez Macieja Kaweckiego przykładem obszaru zagrożonego jest przemysł tłumaczeniowy. Już teraz generatywna AI potrafi wykonywać zadania, które dotychczas należały do ludzi. Osoby zawodowo zajmujące się tłumaczeniami powinny koncentrować się na zagadnieniach specjalistycznych, w których to zrozumienie kontekstu i ludzka wrażliwość są kluczowymi czynnikami.

Ciągły rozwój jako metoda adaptacji

Według dr Kaweckiego dynamiczny rozwój technologii AI wymusi na ludziach nieustanne aktualizowanie wiedzy i umiejętności w celu pogłębienia swoich specjalizacji. Podejście nastawione na rozwój osobisty będzie gwarantem zachowania konkurencyjności na zmieniającym się rynku pracy.

“Musimy sobie uświadomić, że rozwój sztucznej inteligencji wymusza na nas konieczność aktualizowania własnej wiedzy i gonienia i tego biegu”

Względy etyczne w rozwoju AI

W opinii dr Kaweckiego kluczowe dla rozwoju Sztucznej Inteligencji powinno być jej etyczne wykorzystanie.

“Tam, gdzie wykorzystujemy ją do ratowania życia, zdrowia, przetrwania gatunków, walki o klimat, transformacja klimatyczna, kryzys łańcuchów dostaw, kryzys surowców, w tym surowców naturalnych, pomoc humanitarna” - wymienia ekspert.

Sztuczna inteligencja powinna służyć rozwiązywaniu globalnych problemów, nie zaś być wykorzystywana w działaniach prowadzących do polaryzacji społeczeństwa, jak na przykład generowanie profili w mediach społecznościowych, które nastawione są na antagonizowanie ludzi.

AI w Polsce – potencjał programistyczny

Polska ma duży potencjał w zakresie programowania, głównie dzięki solidnemu systemowi edukacji matematycznej. Matematyka jest obowiązkowym przedmiotem w szkołach średnich, co przyczynia się do wysokiego poziomu umiejętności programistycznych w kraju.

“Nasza szkoła matematyczna – Banach, Tarski – ak spojrzymy sobie to rzeczywiście gdzieś my mamy taką historyczną podwalinę matematyczną i efektem tego jest to że jesteśmy wybitnymi programistami” - zauważył Kawecki.

Jednak wielu utalentowanych programistów szuka pracy za granicą. Przed Polską stoi trudne wyzwanie zatrzymania talentów na rodzimym rynku.

Dr Maciej Kawecki był głównym prelegentem podczas Evertiq Expo Kraków 2024. Swoim wystąpieniem “Świat halucynacji” otworzył konferencję (o czym pisaliśmy w tekście AI - możliwości i ograniczenia), poprowadził również zamykający wydarzenie panel dyskusyjny

Na tegorocznym Evertiq Expo w Krakowie również możecie spodziewać się specjalistycznych, interesujących i wciągających tematów, a głównego prelegenta wydarzenia ogłosimy już niebawem! Stay tuned!


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
© 2025 Evertiq AB March 28 2025 13:28 V24.0.8-1
reklama
reklama