
Zacieśnienie współpracy PGZ i Politechniki Warszawskiej
Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. oraz Politechnika Warszawska podpisały 6 marca list intencyjny, który rozszerza dotychczasową współpracę w dziedzinie innowacji technologicznych na potrzeby obronności.
Porozumienie zakłada rozwój wspólnych projektów badawczo-rozwojowych, szczególnie w zakresie techniki rakietowej, z wykorzystaniem laboratorium Hardware in the Loop w Zielonce. Współpraca obejmie także rozwój pojazdów pola walki, systemów bezzałogowych, robotyzacji, kamuflażu, wsparcia bojowego oraz trenażerów i systemów wspomagających żołnierzy.
Prezes zarządu PGZ S.A., Krzysztof Trofiniak, podkreślił znaczenie potencjału naukowego Politechniki Warszawskiej w rozwoju krajowego przemysłu zbrojeniowego:
“Podpisany dziś list intencyjny stanowi kolejny krok rozszerzający współpracę pomiędzy przemysłem zbrojeniowym oraz środowiskiem naukowym. Jestem przekonany, że wiedza i kompetencje najlepszych polskich kadr naukowych, pracujących na rzecz Politechniki Warszawskiej, pomoże rozwinąć potencjał polskiego przemysłu zbrojeniowego – nie tylko w zakresie techniki rakietowej i wykorzystania potencjału laboratorium Hardware In the Loop, ale również szeregu innych domen, wymagających nowoczesnego, naukowego spojrzenia” – powiedział Trofiniak.
Z kolei rektor uczelni, prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba, zwrócił uwagę na rosnące uznanie dla kompetencji akademickich wśród polskiego przemysłu, co przekłada się na realne wdrożenia technologiczne:
“Politechnika Warszawska posiada duży potencjał badawczy zarówno dzięki doświadczonej kadrze naukowej, jak i infrastrukturze badawczej. Nasi pracownicy i studenci udowadniają, że polskie uczelnie mogą być źródłem dobrych technologii i rozwiązań dla przemysłu. Z satysfakcją odnotowuję, że polski przemysł, również zbrojeniowy, dostrzega to coraz wyraźniej, a nasza współpraca zaczyna przynosić konkretne efekty wdrożeniowe. Jest to szczególnie ważne w momencie, gdy wyraźnie widać, iż budowanie kompetencji w obszarze obronności na poziomie krajowym i europejskim jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa” – powiedział prof. Zaremba.
Obie instytucje zadeklarowały wymianę doświadczeń, materiałów naukowych i informacji o zakończonych projektach, a także podjęcie wspólnych starań o krajowe i międzynarodowe środki na dalsze badania i rozwój. Porozumienie stanowi ważny krok w budowie nowoczesnych zdolności obronnych Polski.