reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© vladek dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 20 października 2017

Kraków Airport będzie współpracował z AGH Space Systems

Akademia Górniczo-Hutnicza podpisała umowę z Kraków Airport w sprawie współpracy z Kołem Naukowym AGH Space Systems. Studenci będą mogli rozwijać projekt łazika planetarnego Kalman m.in. dzięki zakupowi specjalistycznego sprzętu.

– Z satysfakcją obserwujemy rozwój zespołu AGH Space Systems. Członkowie koła naukowego wielokrotnie pokazali, że tworzą nie tylko bardzo prężną organizację, ale również zaawansowane technologie z sektora kosmicznego. Ich działania świadczą o tym, że są bardzo dobrymi organizatorami i skutecznie budują relacje z otoczeniem naukowym i biznesem. Najlepszym tego przykładem jest współpraca z Kraków Airport. Cieszymy się, że projekty edukacyjne są w kręgu zainteresowania tak ważnych instytucji w naszym regionie. Jestem przekonana, że podpisane dziś porozumienie zaowocuje kolejnym cennym doświadczeniem dla studentów naszej uczelni – powiedziała prof. Anna Siwik, Prorektor ds. Studenckich AGH, która podpisała umowę w imieniu Akademii Górniczo-Hutniczej.
– Wczoraj zostało otwarte Centrum Edukacji Lotniczej, dzisiaj nawiązaliśmy współpracę z Kołem Naukowym AGH Space Systems. Cieszymy się, że dzięki wsparciu Kraków Airport będą rozwijane innowacyjne pomysły, takie jak projekt łazika kosmicznego. Technologie zastosowane w tego typu robotach mogą sprawdzić się także w pojazdach autonomicznych, czy w sytuacjach, w których życie człowieka mogłoby zostać narażone na niebezpieczeństwo – powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.
AGH Space Systems to interdyscyplinarny zespół konstrukcyjny specjalizujący się w technologiach przemysłu kosmicznego. Działa od 2014 r., budując rakiety, łaziki marsjańskie oraz przeprowadzając misje balonów stratosferycznych. – Jesteśmy dumni z podjęcia współpracy z Kraków Airport. Oznacza to dla nas rok intensywnej pracy nad ulepszaniem łazika planetarnego Kalman. To mobilna platforma robotyczna mająca na celu wykonywanie szeregu czynności badawczych na powierzchni planety, po której się porusza. Jest zaprojektowana tak, aby móc przeprowadzać zarówno samodzielne misje, jak i pomagać astronaucie w wykonywanych przez niego czynnościach. Podpisywana przez nas umowa to zobowiązanie, ale też otwarcie nowych możliwości na spojrzenie w niebo – powiedziała Weronika Mrozińska, przewodnicząca Koła Naukowego AGH Space Systems. Technologia łazika planetarnego Kalman umożliwia przede wszystkim dotarcie do miejsc, które są niebezpieczne dla człowieka np. podczas rozbrajania ładunków wybuchowych. Łazik został dostosowany do poruszania się w trudnym terenie. Kalman posiada również specjalne wiertło, które poza przewierceniem gruntu pozwala pobrać jego próbki w celu jej późniejszej analizy. Rozwój edukacji stanowi jeden z celów zawartych w strategii społecznej odpowiedzialności Kraków Airport w obszarze zaangażowania społecznego portu. Źródło: AGH
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 12 2020 12:15 V18.6.4-1