reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Siemens Przemysł elektroniczny | 12 października 2017

Magiczna rękawica – robotyczny projekt przyszłości Siemensa

W Chinach zespół badaczy firmy Siemens analizuje podstawowe funkcje, które w przyszłości pozwolą na interakcje ludzi i robotów w branżach przemysłowych. Kluczową częścią tego projektu jest opracowanie tzw. rękawicy danych.
Rękawica danych Siemensa może być wykorzystana do przechwytywania i kopiowania ruchów, gestów oraz siły nacisku rąk ludzkich. Pozwoli to na opisanie skomplikowanych poleceń i nauczenie robotów, jak powinny bezpiecznie obchodzić się z różnego rodzaju przedmiotami.

Kiedy w 1952 r. pojawiły się roboty przemysłowe, na początku były opisywane jako duże, ciężkie, statyczne, niebezpieczne dla ludzi i zdolne do wykonywania tylko powtarzających się, wstępnie zaprogramowanych zadań. Chociaż wiele z tego opisu do dziś jest prawdą, to postępy w dziedzinie mikroelektroniki, czujników, sieci i algorytmów otwierają kolejny etap dla nowej ery półautomatycznych robotów.

Główne zmiany potwierdzają również zbieżność dwóch pozornie sprzecznych trendów: rosnącej złożoności produktów i rosnącego popytu na zindywidualizowane rozwiązania. Aby je zrealizować skoncentrowano się na koncepcji elastycznego wytwarzania, charakteryzującego się lekkimi robotami przemysłowymi, które można łatwo i tanio wykorzystać ponownie do innych działań, a co najważniejsze – będą one zdolne do bezpiecznego współdziałania z ludźmi. Wraz z rozwojem tych nowych funkcji, otworzyły się drzwi do krótkotrwałej produkcji małych partii przedmiotów – co zostało przewidziane w niemieckiej koncepcji "Przemysłu 4.0" – oraz podjęto pierwsze kroki w kierunku stworzenia autonomicznych asystentów-robotów.

Magiczna rękawica

W Chinach, w ramach projektu "Autonomous Systems Revolution" stworzonego przez dział Corporate Technology (CT) Siemensa, zespół badaczy analizuje podstawowe funkcje, które w przyszłości pozwolą na interakcje ludzi i robotów w branżach przemysłowych. Specjaliści opracowują tzw. rękawicę danych, która może być wykorzystana do przechwytywania ruchów oraz gestów ludzkich dłoni i opisywania ich na potrzeby powielenia przez robota.

Rękawica danych jest obecnie w wersji 2.0. Wyposażona jest w czujniki giętkie i inercyjne oraz czujniki bazujące na modelu biomechanicznym. Dzięki temu może wyczuwać ruch poszczególnych palców i ramienia użytkownika, a następnie przesyłać powiązane dane dotyczące położenia i postawy do ręki robota, który optymalizuje ruch. Czujniki bezwładnościowe mogą być również montowane na nogach, klatce piersiowej i innych częściach ciała ludzkiego w celu przechwytywania ruchów użytkownika, co ułatwia konfigurację modelu biomechanicznego.

Dzięki mikrokontrolerom na palcach rękawicy może ona generować drgania z różnymi częstotliwościami i amplitudami, które odpowiadają konkretnym uchwytom danego rodzaju przedmiotów. Funkcja sprzężenia zwrotnego pozwala na reakcję robota w czasie rzeczywistym.

Rękawice danych mogą być również stosowane do rejestrowania ruchów pracowników, którzy mają szkolić nowozatrudnionych oraz do wykrywania i naprawiania błędnych operacji. Gdy technologia ta rozwinie się, pracownicy cyfrowych fabryk będą mogli korzystać z rękawic, używając ich także w rozszerzonej rzeczywistości.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jeśli roboty będą współpracować z ludźmi, kluczowe znaczenie będzie miało bezpieczeństwo. Mając to na uwadze, naukowcy z działu Corporate Technology Siemensa w Chinach opracowują nowy mechanizm kontroli, który jednocześnie zarządza pozycją i siłą ramienia robota. Biorąc pod uwagę wyraźnie określone maksymalne ograniczenie siły człowieka, robot będzie przewidywać zoptymalizowane ruchy, co uczyni z niego bezpiecznego i autonomicznego asystenta przy zachowaniu wysokiego poziomu dokładności.

Jednym z najbardziej przydatnych zastosowań nowego sposobu nauczania robotów jest ich programowanie. Tradycyjne programowanie robota jest specjalistycznym, czasochłonnym i kosztownym procesem. Wymaga profesjonalnego szkolenia i mnóstwa praktyk w terenie. Nowy sposób nauki zakłada programowanie poprzez demonstrację. W procesie chwytania i opuszczania, ramię robota jest manewrowanie poprzez sensory, dzięki którym uczy się określonych pozycji i gestów. To łatwe i elastyczne rozwiązanie, które pozwala na szybkie i sprawne dostosowanie pracy robota do wymagań danego zadania lub zlecenia.

Źródło: © Siemens

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-1