reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© gewwer dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 26 września 2017

TOP 10 firm EMS - Skandynawia

Już niedługo podczas TEC Lund, Reed Electronics Research przedstawi analizę europejskiego rynku EMS, a na razie prezentuje 10 największych dostawców usług EMS z krajów skandynawskich.
Przejęcie w 2015 roku firmy PartnerTech przez Scanfil sprawiło, że powstała grupa o przychodach przekraczających pół miliarda euro, która działa w 6 krajach i na 3 kontynentach. Firma przeszła gruntowną restrukturyzację, która dotyczyła zakładów w Norwegii, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech, i obecnie jest niemal dwa razy większa niż kolejne przedsiębiorstwo w rankingu – Kitron.

Kitron, podobnie jak Scanfil, uruchomił działalność w Europie Centralnej i Wschodniej oraz w Azji, stawiając na niskie koszty. Firma ma również zakłady w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu spełnia wymagania tamtejszych klientów dotyczące lokalnej produkcji.

Działalność w tym regionie prowadzi także duńska firma GPV która w 2016 roku uruchomiła zakład w Meksyku, produkujący na potrzeby klientów z Ameryki Północnej.

Wyłączywszy jedynie norweskie HAPRO, wszystkie pozostałe firmy z TOP15 prowadzą działalność w regionie CEE oraz w Azji, ze względu na niższe koszty. Jednak większość produkcji tych przedsiębiorstw zlokalizowana jest w Skandynawii.

Spośród znaczących dostawców EMS, których kwatera główna jest poza Skandynawią, można wymienić tylko trzy, które dysponują dużymi centrami produkcyjnymi w tym regionie: szwajcarski Enics – Finlandia i Szwecja, Sanmina – 2 zakłady w Finlandii i 1 w Szwecji oraz polski Fideltronik, który w 2013 roku przejął zakład produkcyjny w Szwecji. Warto przypomnieć, że na początku 2017 roku Enics przejął fabrykę PKC Group w Raahre (Finlandia), którą później zamknął.

Top10 dostawców EMS Skandynawia 2016 (przychody w mln EUR)
firmasiedziba głównaprzychody 2016lokalizacje fabryk
1ScanfilFinlandia508Finlandia, Szwecja, Niemcy, Estonia, Polska, Chiny, USA
2KitronNorwegia225Norwegia, Szwecja, Litwa, Chiny, USA
3HANZASzwecja138Szwecja, Finlandia, Czechy, Estonia, Polska, Chiny
4GPVDania120*Dania, Tajlandia, Meksyk
5NOTESzwecja116Szwecja, Finlandia, Wielka Brytania, Estonia, Chiny
6NorautronNorwegia100*Norwegia, Szwecja, Polska, Chiny
7Orbit OneSzwecja94Szwecja, Polska, Rosja
8InissionSzwecja56Szwecja, Estonia
9BB ElectronicsDania54Dania, Chiny
10LEABSzwecja46Szwecja, Estonia

* prognoza

Źródło: Reed Electronics Research

Więcej na temat europejskiego rynku EMS opowie Peter Brent z Reed Electronics Research podczas , TEC Lund (Szwecja), 28 września 2017 roku.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-2