reklama
reklama
reklama
reklama
© gewwer dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |

TOP 10 firm EMS - Skandynawia

Już niedługo podczas TEC Lund, Reed Electronics Research przedstawi analizę europejskiego rynku EMS, a na razie prezentuje 10 największych dostawców usług EMS z krajów skandynawskich.

Przejęcie w 2015 roku firmy PartnerTech przez Scanfil sprawiło, że powstała grupa o przychodach przekraczających pół miliarda euro, która działa w 6 krajach i na 3 kontynentach. Firma przeszła gruntowną restrukturyzację, która dotyczyła zakładów w Norwegii, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech, i obecnie jest niemal dwa razy większa niż kolejne przedsiębiorstwo w rankingu – Kitron. Kitron, podobnie jak Scanfil, uruchomił działalność w Europie Centralnej i Wschodniej oraz w Azji, stawiając na niskie koszty. Firma ma również zakłady w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu spełnia wymagania tamtejszych klientów dotyczące lokalnej produkcji. Działalność w tym regionie prowadzi także duńska firma GPV która w 2016 roku uruchomiła zakład w Meksyku, produkujący na potrzeby klientów z Ameryki Północnej. Wyłączywszy jedynie norweskie HAPRO, wszystkie pozostałe firmy z TOP15 prowadzą działalność w regionie CEE oraz w Azji, ze względu na niższe koszty. Jednak większość produkcji tych przedsiębiorstw zlokalizowana jest w Skandynawii. Spośród znaczących dostawców EMS, których kwatera główna jest poza Skandynawią, można wymienić tylko trzy, które dysponują dużymi centrami produkcyjnymi w tym regionie: szwajcarski Enics – Finlandia i Szwecja, Sanmina – 2 zakłady w Finlandii i 1 w Szwecji oraz polski Fideltronik, który w 2013 roku przejął zakład produkcyjny w Szwecji. Warto przypomnieć, że na początku 2017 roku Enics przejął fabrykę PKC Group w Raahre (Finlandia), którą później zamknął. Top10 dostawców EMS Skandynawia 2016 (przychody w mln EUR)
firmasiedziba głównaprzychody 2016lokalizacje fabryk
1ScanfilFinlandia508Finlandia, Szwecja, Niemcy, Estonia, Polska, Chiny, USA
2KitronNorwegia225Norwegia, Szwecja, Litwa, Chiny, USA
3HANZASzwecja138Szwecja, Finlandia, Czechy, Estonia, Polska, Chiny
4GPVDania120*Dania, Tajlandia, Meksyk
5NOTESzwecja116Szwecja, Finlandia, Wielka Brytania, Estonia, Chiny
6NorautronNorwegia100*Norwegia, Szwecja, Polska, Chiny
7Orbit OneSzwecja94Szwecja, Polska, Rosja
8InissionSzwecja56Szwecja, Estonia
9BB ElectronicsDania54Dania, Chiny
10LEABSzwecja46Szwecja, Estonia
* prognoza Źródło: Reed Electronics Research Więcej na temat europejskiego rynku EMS opowie Peter Brent z Reed Electronics Research podczas , TEC Lund (Szwecja), 28 września 2017 roku.

reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2