reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Technologie | 13 września 2017

Przyspieszyć sztuczną inteligencję z procesorami ARM

ARM wprowadza ekosystem rozwiązań przeznaczonych dla najbardziej zaawansowanych obliczeń, wspierając rewolucję w sztucznej inteligencji.
Sztuczna inteligencja (AI - Artificial intelligence) już dzisiaj, często w sposób niewidoczny, upraszcza i dostosowuje nasze działania do potrzeb i tempa ówczesnego życia. Operacje uczenia się i podejmowania decyzji często wymagają dużej mocy obliczeniowej w chmurze. Niestety, podejście oparte na chmurze nie jest optymalnym i długoterminowym rozwiązaniem, szczególnie w aspekcie większej ochrony prywatności. Konieczne zatem staje się użycie nowych procesorów, które wspomogą proces przetwarzania i przechowywania danych osobowych.

Technologia ARM DynamIQ, którą po raz pierwszy zaprezentowano w marcu bieżącego roku, była początkiem na drodze do przeniesienia sztucznej inteligencji z układu w chmurę. Dzisiaj, udało się osiągnąć kolejny - milowy krok, wprowadzając na rynek pierwsze produkty oparte na tej technologii: procesory Cortex-A75 i Cortex-A55.

Układ Cortex-A75 w porównaniu do bardzo udanego poprzednika Cortex-A73, zapewnia potężne, bo 50-procentowe zwiększenie wydajności przy zachowaniu jednocześnie wysokiej efektywności energetycznej. Dzięki temu producenci sprzętu mogą osiągnąć wysoką wydajność obliczeniową w wielu urządzeniach przenośnych, w tym smartfonach, laptopach ale również w serwerach i całej infrastrukturze sieciowej.

Kolejny układ Cortex-A55 powstał po sukcesie jaki odniósł Cortex-A53. Od 2013 roku wykorzystano ok. 1,5 mld tych jednostek w różnych urządzeniach. To wyjątkowo wysoko postawiona poprzeczka dla nowego procesora. Stworzony układ Cortex-A55 nie jest typowym produktem kontynuacyjnym. Dzięki dedykowanemu zestawowi instrukcji dla AI i do 2,5x większej wydajności, w stosunku do dzisiejszych urządzeń opartych na Cortex-A53, Cortex-A55 jest najbardziej wszechstronnym procesorem o wysokiej wydajności.


© ARM

Oba nowe procesory zawierają zwiększoną wielordzeniową funkcjonalność i elastyczność w pojedynczym klastrze obliczeniowym w systemie DynamIQ big.LITTLE.

Elastyczna technologia big.LITTLE


Przenosząc AI z układu na chmurę, należy rozważyć rozliczne spektrum potrzeb obliczeniowych. DynamIQ big.LITTLE zapewnia wzrost na wszystkich poziomach wydajności i doświadczeń użytkowników, po raz pierwszy umożliwiając integrację „big” i „LITTLE” rdzeni procesorów w pojedynczym klastrze obliczeniowym. Połączenie elastycznych klastrów procesorów, technologii obliczeniowej GPU, dedykowanych akceleratorów i nowej biblioteki ARM Compute Library skutecznie pozwala na zwiększenie i lepsze skalowanie wydajności dla AI. Darmowa i dostępna dla użytkowników biblioteka ARM Compute Library to zbiór funkcji niskiego poziomu zoptymalizowanych pod kątem architektury Cortex CPU i Mali GPU. To tylko najnowszy przykład zaangażowania brytyjskiej firmy ARM w tworzenie nowego oprogramowania do uzyskania jak największej wydajności bez uszczerbku na efektywności. Już sama baza ARM Compute Library może zwiększyć wydajność dla AI i ML (Machine Learning) od 10x-15x, zarówno na nowych, jak i istniejących układów ARM.Nowe GPU Mali-G72


Aby jeszcze bardziej zoptymalizować układy dla AI i urządzeń opartych o ML, wprowadzono również najnowszą wersję GPU - Mali-G72. Nowy procesor graficzny, oparto na architekturze Bifrost, która zwiększa wydajność o 40% w porównaniu do poprzedniej generacji. Układ został głównie zaprojektowany z myślą o nowych, wymagających urządzeniach wykorzystujących uczenie maszynowe. Jak zapewnia firma ARM znajdzie również zastosowanie w urządzeniach wykorzystujących VR a gry mobilne o wysokim odwzorowaniu rzeczywistości (High Fidelity) przeniesie w inny wymiar rozrywki.Bezpieczeństwo z ARM TrustZone


TrustZone to bezpieczeństwo sprzętowe wbudowane przez projektantów w układy SoC. W centrum podejścia TrustZone jest koncepcja bezpiecznych i niezabezpieczonych światów oddzielonych sprzętem, a oprogramowanie niezabezpieczone nie ma bezpośredniego dostępu do bezpiecznych zasobów.Technologia TrustZone w procesorach opartych na układach Cortex-A jest powszechnie używana do uruchamiania zaufanych aplikacji i systemów operacyjnych w celu stworzenia zaufanego środowiska wykonawczego (TEE - Trusted Execution Environment). Typowe przykłady użycia obejmują ochronę mechanizmów uwierzytelniania, kryptografii, kluczowych danych i zarządzania prawami cyfrowymi (DRM).
Poniżej struktura najbardziej zoptymalizowanego układu ARM w postaci SoC dla urządzeń brzegowych, np. routerów. Zawiera pełny pakiet obliczeniowy, peryferii, zabezpieczeń i systemu IP, zaprojektowanych i sprawdzonych pod kątem zapewnienia najwyższych i najbardziej wydajnych obliczeń.Zaprezentowana następna generacja silników CPU i GPU IP, przeznaczona jest dla najbardziej zaawansowanych obliczeń. Stanowi centrum przyszłej, wysoce wydajnej i bezpiecznej sztucznej inteligencji. Przewiduje się, że powstały ekosystem do 2021 roku znajdzie zastosowanie w 100 miliardach urządzeń. W ten sposób firma ARM rozpoczęła prawdziwą rewolucję w sztucznej inteligencji.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-2