reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Politechnika Krakowska Marcin Malec Przemysł elektroniczny | 11 września 2017

Naukowcy z PK zaprezentowali autonomiczny pojazd podwodny

Zbudowany na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej autonomiczny pojazd podwodny z cichym napędem falowym („Śledzik”) został zaprezentowany podczas XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Pojazd został wykonany w ramach prac realizowanych przez konsorcjum w składzie: Akademia Marynarki Wojennej im Bohaterów Westerplatte, Politechnika Krakowska, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów oraz Przedsiębiorstwo Badawczo-Produkcyjne FORKOS w ramach projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Zaczęło się od pomysłu studentów, a obecnie młodych naukowców z Politechniki Krakowskiej, którzy w ramach pracy magisterskiej skonstruowali robota zwanego CyberRybą i zaprezentowali go szerzej w 2010 r.

Od momentu podjęcia współpracy między Politechniką Krakowską a Akademią Marynarki Wojennej powstały kolejne wersje CyberRyby. Cztery lata temu konsorcjum, z AMW jako liderem, uzyskało dofinansowanie na projekt z NCBiR w wysokości ok. 3,4 mln zł.

Naukowcy i inżynierowie z Politechniki Krakowskiej są m.in. autorami unikatowego mechanizmu napędzającego roboty.

Źródło: Politechnika Krakowska

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-1