reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Politechnika Krakowska Marcin Malec Przemysł elektroniczny | 11 września 2017

Naukowcy z PK zaprezentowali autonomiczny pojazd podwodny

Zbudowany na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej autonomiczny pojazd podwodny z cichym napędem falowym („Śledzik”) został zaprezentowany podczas XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Pojazd został wykonany w ramach prac realizowanych przez konsorcjum w składzie: Akademia Marynarki Wojennej im Bohaterów Westerplatte, Politechnika Krakowska, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów oraz Przedsiębiorstwo Badawczo-Produkcyjne FORKOS w ramach projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Zaczęło się od pomysłu studentów, a obecnie młodych naukowców z Politechniki Krakowskiej, którzy w ramach pracy magisterskiej skonstruowali robota zwanego CyberRybą i zaprezentowali go szerzej w 2010 r.

Od momentu podjęcia współpracy między Politechniką Krakowską a Akademią Marynarki Wojennej powstały kolejne wersje CyberRyby. Cztery lata temu konsorcjum, z AMW jako liderem, uzyskało dofinansowanie na projekt z NCBiR w wysokości ok. 3,4 mln zł.

Naukowcy i inżynierowie z Politechniki Krakowskiej są m.in. autorami unikatowego mechanizmu napędzającego roboty.

Źródło: Politechnika Krakowska

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 11:45 V11.5.4-1