reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alexander fediachov dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 13 września 2017

Nawigacja rodem z science fiction powstaje w Gdyni

Do grona firm działających w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia dołączyła VEO Sp z o.o. VEO zajmuje się budową nawigacji morskiej, działającej na okularach rzeczywistości rozszerzonej.
VEO zamierza zbudować szeroką gamę innowacyjnych na skalę światową systemów nawigacyjnych, współpracujących z jachtami i łodziami motorowymi, odczytujących dane z ich urządzeń pokładowych, łączących je z danymi geograficznymi z serwera mapowego. Rolą tak powstałych systemów jest zamiana wszystkich zebranych danych na widok w czasie rzeczywistym wyświetlany na okularach rozszerzonej rzeczywistości (AR). AR, to rozwiązanie z zakresu nowoczesnych technologii, łączące świat realny z tym wygenerowanym komputerowo. Użytkownicy AR mogą za pomocą półprzezroczystych okularów obserwować zarówno rzeczywiste obrazy, jak i nałożone na nie elementy wytworzone przez komputer. Entuzjaści „inteligentnych okularów” podkreślają ich niezaprzeczalną zaletę w postaci uwolnienia naszych dłoni, dzięki czemu będziemy mogli wykonywać więcej czynności jednocześnie.

- Obecnie, jesteśmy na etapie koncepcji architektonicznej, która stanie się przedmiotem projektu badawczo-rozwojowego. Oprócz tego, jesteśmy także otwarci na propozycje finansowania ze strony funduszy typu venture capital. Projekt ten pozwoli nam rozwiązać kluczowe problemy, które stoją przed naszym zespołem. A są to: nieznana na obecnym etapie jakość sensorów w okularach, ich kompletność z punktu widzenia modelu przetwarzania danych oraz możliwości integracji; nieprzewidywalny obecnie poziom opóźnień w komunikacji różnych komponentów, czas działania oraz szczelność okularów w warunkach morskich – mówi Ernest Syska, prezes zarządu VEO sp. z o.o.

Skąd potrzeba takiego rozwiązania? Ernest Syska: - Nasza przygoda z AR rozpoczęła się od pracy nad projektem z wykorzystaniem AR w aplikacji podróżniczej dla skipperów. Okazało się, że system, na którym przyszło nam pracować, nie jest w stanie wykonać nawet prostych operacji nawigacyjnych. Stąd - potrzeba matką wynalazków - postanowiliśmy stworzyć własny system, przy czym postanowiliśmy od razu pominąć etap działania tego typu systemu na tabletach i przejść do okularów - nieuchronnej przyszłości.

Zakres możliwych zastosowań takiej nawigacji jest niezwykle szeroki. Może okazać się pomocny również dla biegaczy, rowerzystów oraz fanów sportów ekstremalnych.

Zdaniem ekspertów, technologia AR z biegiem czasu odeśle do lamusa telewizory, monitory lub dominujące dziś w użyciu smartfony.

- Już za kilka lat okulary rzeczywistości rozszerzonej zastąpią smartfony, a nawigacja działająca w trybie okularowym stanie się tak powszechna, jak dzisiejsze klikanie w GoogleMaps – mówi Ernest Syska.

Źródlo: PPNT

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 18 2018 17:55 V10.0.0-2