reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alexander fediachov dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 13 września 2017

Nawigacja rodem z science fiction powstaje w Gdyni

Do grona firm działających w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia dołączyła VEO Sp z o.o. VEO zajmuje się budową nawigacji morskiej, działającej na okularach rzeczywistości rozszerzonej.
VEO zamierza zbudować szeroką gamę innowacyjnych na skalę światową systemów nawigacyjnych, współpracujących z jachtami i łodziami motorowymi, odczytujących dane z ich urządzeń pokładowych, łączących je z danymi geograficznymi z serwera mapowego. Rolą tak powstałych systemów jest zamiana wszystkich zebranych danych na widok w czasie rzeczywistym wyświetlany na okularach rozszerzonej rzeczywistości (AR). AR, to rozwiązanie z zakresu nowoczesnych technologii, łączące świat realny z tym wygenerowanym komputerowo. Użytkownicy AR mogą za pomocą półprzezroczystych okularów obserwować zarówno rzeczywiste obrazy, jak i nałożone na nie elementy wytworzone przez komputer. Entuzjaści „inteligentnych okularów” podkreślają ich niezaprzeczalną zaletę w postaci uwolnienia naszych dłoni, dzięki czemu będziemy mogli wykonywać więcej czynności jednocześnie.

- Obecnie, jesteśmy na etapie koncepcji architektonicznej, która stanie się przedmiotem projektu badawczo-rozwojowego. Oprócz tego, jesteśmy także otwarci na propozycje finansowania ze strony funduszy typu venture capital. Projekt ten pozwoli nam rozwiązać kluczowe problemy, które stoją przed naszym zespołem. A są to: nieznana na obecnym etapie jakość sensorów w okularach, ich kompletność z punktu widzenia modelu przetwarzania danych oraz możliwości integracji; nieprzewidywalny obecnie poziom opóźnień w komunikacji różnych komponentów, czas działania oraz szczelność okularów w warunkach morskich – mówi Ernest Syska, prezes zarządu VEO sp. z o.o.

Skąd potrzeba takiego rozwiązania? Ernest Syska: - Nasza przygoda z AR rozpoczęła się od pracy nad projektem z wykorzystaniem AR w aplikacji podróżniczej dla skipperów. Okazało się, że system, na którym przyszło nam pracować, nie jest w stanie wykonać nawet prostych operacji nawigacyjnych. Stąd - potrzeba matką wynalazków - postanowiliśmy stworzyć własny system, przy czym postanowiliśmy od razu pominąć etap działania tego typu systemu na tabletach i przejść do okularów - nieuchronnej przyszłości.

Zakres możliwych zastosowań takiej nawigacji jest niezwykle szeroki. Może okazać się pomocny również dla biegaczy, rowerzystów oraz fanów sportów ekstremalnych.

Zdaniem ekspertów, technologia AR z biegiem czasu odeśle do lamusa telewizory, monitory lub dominujące dziś w użyciu smartfony.

- Już za kilka lat okulary rzeczywistości rozszerzonej zastąpią smartfony, a nawigacja działająca w trybie okularowym stanie się tak powszechna, jak dzisiejsze klikanie w GoogleMaps – mówi Ernest Syska.

Źródlo: PPNT

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-2