reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 07 września 2017

SatRevolution finalizuje prace nad autorską platformą satelitarną

Wrocławska spółka SatRevolution kończy prace nad własną platformą satelitarną (ang. satellite bus) – bazą satelity, dostarczającą jego podstawowe funkcje.

Platforma satelitarna to autorski projekt SatRevolution. Składa się z konstrukcji nośnej, modułu zasilania i nawigacji oraz podstawowego modułu do komunikacji, który służy do przesyłania komend. Polecenia te odpowiadają za sterowanie satelitą (np. zmianę orbity), włączanie i wyłączanie poszczególnych modułów czy transmisję danych o stanie urządzenia – takich jak jego temperatura czy aktywność paneli słonecznych.
Konstrukcja, nad którą pracuje SatRevolution stanowi element pierwszego polskiego satelity komercyjnego – Światowida. Wrocławska spółka przetestuje kosmiczne maszyny na orbicie w 2018 r.
Dodatkowo w platformie można zamontować ładunek, który definiuje funkcjonalność satelity. Na przykład jeśli ma on służyć do komunikacji, ładunkiem będą anteny i moduł komunikacji. W przypadku satelity obserwacyjnego ładunkiem będzie kamera, teleskop lub obiektyw oraz moduł służący do wysłania pozyskanych danych na Ziemię. Konstrukcję można łatwo zmodyfikować w celu dopasowania do wybranego ładunku. - Aktualnie kończymy pracę nad naszą platformą satelitarną i przechodzimy w fazę testów. Konstrukcję wykorzystamy w Światowidzie, a następnie przy tworzeniu kolejnych satelitów. Planujemy również sprzedaż urządzeń – zarówno bezpośrednio jak i przez dystrybutorów z branży kosmicznej – mówi Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel wrocławskiej firmy SatRevolution SA. Platforma projektu SatRevolution dedykowana jest nanosatelitom o wymiarach od 10x10x10 cm do 10x10x30 cm. Konstrukcja jest zgodna ze standardem cubesat, co pozwoli na montowanie modułów również innych producentów.
reklama
reklama
September 21 2020 11:08 V18.10.12-2