reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 21 sierpnia 2017

Efento - rusza internet rzeczy

Krakowski start-up Efento, jako jedna z 20 europejskich firm, został zaproszony przez Deutsche Telekom do udziału w pracach nad przygotowaniem produktów do NB-IoT - najnowocześniejszego standardu dla internetu rzeczy.
Idea

Dwóch absolwentów AGH, Piotr Szydłowski (fizyka techniczna) i Karol Zaręba (automatyka), dostrzegło szansę, jaka otworzyła się dla techniki sensorowej wraz z wprowadzeniem Bluetooth 4.0. Pierwszym produktem, który postanowili przygotować był sensor temperatury z funkcjami alarmowymi i automatycznym raportowaniem. Nowy sensor znakomicie przyjął się na rynku dystrybucji farmaceutyków. – Pojawił się standard Bluetooth 4.0, czyli pierwsza masowa technologia, bardzo dobrze sprawdzająca się w systemach sensorowych, a w dodatku umożliwiająca prostą współpracę ze smartfonami. Mieliśmy więc możliwość monitorowania temperatury z wykorzystaniem zaawansowanych możliwości smartfonów, radykalnie zmniejszając koszty urządzeń i zwiększając ich możliwości – opowiada Piotr Szydłowski.

Kryzys

Deutsche Telekom pod koniec roku wprowadzi NarrowBand-IoT w ośmiu krajach: Polsce, Niemczech, Holandii, Grecji, Austrii, Słowacji, Chorwacji i na Węgrzech. NB - IoT da możliwość połączenia w jeden system nawet kilkudziesięciu tysięcy urządzeń, wprowadzi ogólnoświatowy standard, wysoki poziom bezpieczeństwa oraz niskie koszty produkcji i instalacji urządzeń.
Początki działalności nie były jednak proste. Efento zaledwie miesiąc po opracowaniu mobilnej aplikacji musiało się zmierzyć z poważnych kryzysem. – Przygotowane oprogramowanie okazało się zawodne, a co najgorsze nie nadawało się do poprawy. Trzeba było pisać wszystko od początku. Musieliśmy działać szybko, więc ruszyły prace, już w nowym zespole, z dwa razy większym budżetem i z ogromnym niepokojem: czy tym razem damy radę. W efekcie zaprezentowaliśmy nową wersję z półrocznym opóźnieniem, ale to, co wówczas przygotowaliśmy, zdaje egzamin do dziś – opowiada Piotr Szydłowski.

Rozwój

Od tego czasu firma zdążyła już okrzepnąć i rozwinąć ofertę, uruchamiając platformę do monitorowania warunków fizycznych i zarządzania sensorami Efento Cloud, czy wprowadzając do portfolio gateway Bluetooth-Ethernet. Efento stawia na uniwersalność. To samo urządzenie może pracować: autonomicznie, ze smartfonem, z gateway’em w sieci LAN, z gateway’em w wersji Cloud. – We wszystkich rozwiązaniach funkcjonalność ogranicza jedynie fantazja programisty. Użytkownik może pobrać darmowe oprogramowanie dedykowane dla farmacji, transportu, przemysłu spożywczego – mówi Piotr Szydłowski.

Na szerokie wody

Efento nastawia się na sprzedaż na światowe rynki. Obecnie, coraz szybciej rozwija się na Węgrzech, gdzie uruchomiło swój oddział, dobrze widoczne jest też w Wielkiej Brytanii i Skandynawii. – Priorytetem Efento jest przygotowanie takiej oferty, którą będzie łatwo dystrybuować na cały świat. Szacujemy, że nasze koszty produkcji elektroniki nie są wyższe niż w Chinach, a oprogramowanie lepiej realizuje potrzeby światowego użytkownika. Mamy również inną ważną przewagę, korzystamy przy tym z uniwersalnej chmury Amazona (niedostępnej dla wielu chińskich producentów). Nasze aplikacje dostępne są w sklepie Google Play, więc zarówno dostęp do naszych serwisów na Amazonie, jak i możliwości modyfikacji i aktualizacji są niezwykle proste i dostępne praktycznie z dowolnego miejsca na świecie. Oceniamy, że możemy znaleźć wielu odbiorców naszych rozwiązań m.in. w krajach arabskich, w Indiach czy Afryce – mówi Piotr Szydłowski.

Co dalej z internetem rzeczy?

Jak ocenia Piotr Szydłowski, czeka nas prawdziwy boom na rynku systemów sensorowych. Jednym z dwóch kluczowych czynników, które zasadniczo wpłyną na wzrost tempa rozwoju systemów sensorowych na świecie, jest NarrowBand-IoT (NB-IoT), czyli nowy standard dla systemów IoT.

– Należy wyraźnie powiedzieć, że stoimy przed ogromnym przełomem, jeśli chodzi o technikę sensorową. Na tegorocznym CeBIT w Hannoverze praktycznie wszyscy operatorzy telekomunikacyjni, z Deutsche Telekom na czele, jako główny kierunek rozwojowy prezentowali internet rzeczy. Deutsche Telekom zapowiada już do końca tego roku uruchomienie testowej sieci szkieletowej NB-IoT. Jej zasadniczą zaletą jest fakt, że nie trzeba budować instalacji pomiędzy sensorem a ścieżką telekomunikacyjną, która prowadzi na chmurę. Sensor będzie się łączył ze stacją bazową i dane będą przesyłane wprost na chmurę. Wynikają z tego dwie główne korzyści: instalacja sieci sensorowych będzie o wiele prostsza i tańsza – wyjaśnia współzałożyciel Efento.

Drugi czynnik, który wpłynie na przyspieszenie rozwoju internetu rzeczy, to sieć 5G. - Bardzo małe opóźnienia występujące w sieci 5G umożliwią sterowanie zwrotne, czyli będziemy mogli pobierać dane dotyczące tego, co się dzieje z obiektem, maszyną, czy ze zdrowiem człowieka, analizować je na chmurze i wysyłać komunikaty na urządzenia wykonawcze (np. sterowniki) – mówi Szydłowski

Start-upy i korporacje

Efento aktywnie uczestniczy w pracach nad nowymi technologiami IoT. Zaczęło się od udziału w programie akceleracyjnym dla start-upów, hub:raum Kraków, prowadzonym przez T-Mobile. Piotr Szydłowski podkreśla, że zapewniło to firmie różnorodne wsparcie. – Otrzymaliśmy możliwość weryfikacji biznesowej naszego pomysłu, spotkania z fachowcami i analizy rynku, ale dzięki programowi otworzyła się przed nami jeszcze inna perspektywa. Otóż jako jedna z 20 firm otrzymaliśmy propozycję, by przygotować urządzenia pracujące w technologii NarrowBand-IoT. Zajęliśmy się więc tym, na czym się znamy, czyli opracowaniem sensora temperatury pracującego w tej technologii – stwierdza.

Współpraca z T-Mobile układa się na tyle dobrze, że podczas krakowskiej konferencji ImpactCEE 2017, prezes Deutsche Telekom Timotheus Höttges zaprezentował prototyp sensora temperatury pracującego w technologii NB-IoT zaprojektowanego przez Efento i właśnie krakowską firmę przedstawił jako przykład modelowej współpracy pomiędzy operatorami telekomunikacyjnymi, a start-upami we wdrażaniu nowych technologii.

Obecnie Efento finalizuje projekt NB - IoT. Spółka otrzyma też wsparcie marketingowe ze strony Deutsch Telekom. Efento znalazło się bowiem w gronie 12 finalistów programu WARP NB-IoT, co z pewnością pomoże w wejściu z dystrybucją swoich produktów na rynki europejskie, a w dalszej perspektywie – światowe.

Sensory temperatury to oczywiście tylko jedno z możliwych rozwiązań. Efento zamierza też oferować czujniki innych wielkości fizycznych, w zależności od pojawiającego się zapotrzebowania. – Obecnie mamy gotowe 70% konstrukcji każdego sensora – mamy niezmienną chmurę, gateway i elementy sensora związane z transmisją i obróbką danych. Trzeba tylko wymienić element mierzący wielkość fizyczną, co nie stanowi szczególnych trudności technicznych – mówi Piotr Szydłowski.

Perspektywa polskich start-upów

Jak podkreśla nasz rozmówca, zaczyna się era urządzeń elektronicznych, w których kluczową rolę odgrywa oprogramowanie.

- Wydaje mi się, że jesteśmy w Polsce, a szczególnie w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie w bardzo dobrej sytuacji jeśli chodzi o rozwój start-upów, które będą wchodziły na rynki europejskie i światowe. W przypadku Krakowa przekroczona już została masa krytyczna fachowców, co pozwala budować duże zespoły, posiadające doświadczenie korporacyjne. Pensje informatyków w korporacjach, pozwalają maksimum po dwóch latach pracy zebrać kapitał startowy pozwalający na finansowanie takiej firmy jak Efento – mówi Piotr Szydłowski.

Dla przykładu zauważa, że zgromadzenie 50 informatyków w jakimkolwiek innym mieście europejskim, wymagałoby 2-3 razy większych kosztów, natomiast nie będą oni mieli lepszych kompetencji, niż polscy fachowcy. W efekcie można się spodziewać, że dużo z tego, co jest do zrobienia w obszarze nowych technologii, będzie realizowane właśnie w Polsce.


Sensor © Efento na Mount Blanc

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 28 2018 11:01 V9.5.5-1