reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 16 sierpnia 2017

Sonel: sprzedaż do USA ruszy z początkiem 2018 roku

Spółka buduje przyczółek na rynku amerykańskim, który ma mieć istotny udział w całym eksporcie producenta przyrządów pomiarowych. Sonel chce tam sprzedawać głównie produkty do pomiaru jakości energii.
Eksport jest ważnym ogniwem w sprzedaży spółki. W I kwartale blisko połowa przychodów pochodziła z zagranicy (49,6%). Nowym i znaczącym źródłem sprzedaży ma być rynek amerykański.

- Intensywnie pracujemy nad wejściem na rynek Stanów Zjednoczonych. Dostosowanie naszych produktów do oczekiwań odbiorców amerykańskich i proces certyfikacji wymagają czasu. Oceniamy, że prace przygotowawcze powinny potrwać do końca tego roku i od początku przyszłego planujemy ruszyć ze sprzedażą. To duży rynek i docelowo powinien mieć istotny udział w strukturze naszego eksportu. W USA chcemy sprzedawać głównie produkty do pomiaru jakości energii – dysponujemy tu produktami z najwyższej półki – mówi w rozmowie z Akcjonariat.pl Krzysztof Wieczorkowski, prezes Sonela.

W tegorocznych planach inwestycyjnych założono wydatki na poziomie około 8 mln zł. Znaczną część tej sumy pochłoną nakłady na prace badawczo-rozwojowe nakierowane na wprowadzenie do oferty nowych produktów oraz wydatki związane z wejściem na rynek amerykański. Rozwój eksportu jednak popłaca. W I kwartale przychody z rynków zagranicznych wzrosły w grupie o 29%. Na krajowym rynku wzrost po pierwszych trzech miesiącach tego roku był niewielki, ale zarząd Sonela i tu oczekuje znaczącej poprawy jeszcze w tym roku. Spółka jeszcze nie przedstawiała raportu za I półrocze – publikacja 18 września.

- Rozwijamy eksport, który systematycznie rośnie. Nadal największym rynkiem jest Rosja. Zwiększamy także sprzedaż na rynku azjatyckim. W porównaniu z ubiegłym rokiem widać również poprawę w kraju, gdzie pozyskujemy zamówienia głównie z energetyki i kolejnictwa. Na razie nie jest to dynamiczne ożywienie, ale nie wykluczone, że mocniejsze przyśpieszenie nastąpi w drugiej połowie roku – ocenia Krzysztof Wieczorkowski.

Sonel wypłacił już tegoroczną dywidendę – 0,25 zł na akcję. Spółka od lat dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. Do tej pory dywidenda mieściła się w przedziale 0,12-0,60 zł na akcję.

Źródło: akcjonariat.pl

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 18 2018 17:55 V10.0.0-1