reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© scanrail dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 08 sierpnia 2017

Baterie alkaliczne lepsze niż litowo-jonowe?

Wybór akumulatorów alkalicznych jest lepszym pomysłem na przyszłość niż stawianie na litowo-jonowe źródła zasilania - uważa Bill Joy, technologiczny autorytet oraz współzałożyciel Sun Microsystems.
W zeszłym tygodniu Bill Joy oraz firma Ionic Materials zaprezentowali akumulatory alkaliczne ze stałym elektrolitem. Joy twierdzi, że własnie takie baterie są bezpieczniejsze i tańsze od królujących obecnie litowo-jonowych. Jest to szczególnie ważne, gdy używamy ich chociażby na pokładach samolotów. Istotny jest także fakt, że baterie alkaliczne, w przeciwieństwie do litowo-jonowych, nie wymagają stosowania kobaltu – metalu, który trudno jest pozyskiwać, a jak raportuje Amnesty International, w kopalniach kobaltu pracują dzieci.

- Ludzie nie zdają sobie sprawy, że baterie alkaliczne mogą być ładowalne – powiedział Joy w telefonicznym wywiadzie dla Bloomberga. Technologia Ionic Materials nie jest jednak jeszcze gotowa do wprowadzenia na rynek, a jej komercjalizacja może zająć około 5 lat. Zaprezentowany prototyp pozwala na około 400 cykli ładowania, ale firma uważa, że będzie w stanie potroić tę liczbę. Twórcy zwracają uwagi na trzy główne zastosowania nowej technologii: elektronika konsumencka, motoryzacja i sieci energetyczne.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 18 2018 17:55 V10.0.0-1