reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© franz pfluegl dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 20 lipca 2017

Comarch Healthcare realizuje ogólnopolski projekt telemedyczny

Rusza warty 13 mln zł projekt NOMED, który obejmie 3 tysiące mieszkańców Polski.
Migotanie przedsionków jest najczęstszym istotnym klinicznie zaburzeniem rytmu serca. Częstość występowania tej arytmii wzrasta wraz z wiekiem pacjenta. Rzeczywiste rozpowszechnienie tej choroby jest trudne do oszacowania z uwagi na jej niestały charakter i często bezobjawowy przebieg. Według niektórych danych problem ten może dotyczyć nawet 18 proc. Polaków w wieku powyżej 65 lat. Co najmniej 1/3 pacjentów z migotaniem przedsionków nie zdaje sobie sprawy, że choruje na to zaburzenie rytmu.

Program NOMED-AF to jedno z największych przedsięwzięć w dziedzinie telemedycyny w Polsce. Celem programu NOMED-AF jest określenie rzeczywistej częstości migotania przedsionków w populacji starszych osób w Polsce, z wykorzystaniem unikalnej w skali światowej technologii, opracowanej we współpracy między polskim przemysłem informatycznym i wiodącymi ośrodkami medycyny akademickiej. W badaniu weźmie udział ok. 3 tys. osób w wieku powyżej 65 lat z terenu całej Polski. Cały projekt ma potrwać mniej więcej dwa lata. Do tej pory do badania zostało podłączonych 620 pacjentów z pięciu województw.

Sercem systemu jest opracowana przez Comarch Healthcare kamizelka, będąca rejestratorem EKG. Urządzenie rejestruje dane o pracy serca i przesyła je do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie zapoznają się z nimi lekarze. Jeżeli u któregoś z uczestników programu odkryją migotanie przedsionków lub inne zaburzenia w pracy serca zawiadamiają o tym lekarza rodzinnego.

Program NOMED-AF jest realizowany i finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu Strategmed, którego celem jest wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Jego koszt to ok. 13 mln zł.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-1