reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© NCBJ Przemysł elektroniczny | 13 lipca 2017

Cryptomind S.A. utworzy w Świerku Laboratorium Cyberbezpieczeństwa CryptoLab

Park Naukowo-Technologiczny działający w ramach Narodowego Centrum Badań Jądrowych podpisał umowę z kolejnym, trzydziestym trzecim już przedsiębiorcą, Cryptomind SA.
Cryptomind zamierza stworzyć w Świerku Laboratorium Cyberbezpieczeństwa. Mają być w nim m.in. prowadzone prace badawczo-rozwojowe nad sztandarowym produktem spółki, systemem kryptograficznym UseCrypt.

„Rozwiązanie to służy do przechowywania danych oraz ich bezpiecznej wymiany zarówno wewnątrz instytucji, pomiędzy jej pracownikami, jak również na zewnątrz z partnerami i kontrahentami, a także z pierwszym szyfrowanym komunikatorem UseCrypt"– wyjaśnia Sandra Mazur, członek zarządu Cryptomind S A. „Stworzyliśmy pierwsze w pełni bezpieczne polskie narzędzie szyfrujące, odporne na znane dotychczas metody kryptoanalizy oparte o autorską opatentowaną technologię HVKM. Produkt, który zamierzamy rozwijać w laboratorium utworzonym w Świerku jest jedynym systemem szyfrowanego przechowywania danych wykorzystywanym komercyjnie. Otrzymał on pozytywną opinię Wojskowej Akademii Technicznej oraz Instytutu Łączności”.

Zagrożenia związane z użytkowaniem urządzeń i instalacji wykorzystujących rozwiązania informatyczne to także jeden z obszarów zainteresowania naukowców z NCBJ. „Nasze podejścia do kwestii cyberbezpieczeństwa są w pewnym sensie komplementarne” – przekonuje Michał Wójtowicz, Dyrektor Parku Naukowo-Technologicznego Świerk. „Cryptomind koncentruje się na kwestiach software’owych, a specjaliści z naszego instytutu chcą analizować zagadnienia bezpieczeństwa już na poziomie sprzętu czyli hardware’owym. Ta tematyka została zapisana w kwietniu b. r. jako jeden z tematów w programie współpracy partnerskiej pomiędzy NCBJ, a europejskim Wspólnym Centrum Badawczym JRC”.

Cryptomind S A. jest trzydziestym trzecim podmiotem, któremu udziela wsparcia PNT Świerk. Dołączy ona do grona około dziesięciu przedsiębiorców prowadzących już swoją działalność w pomieszczeniach Parku. Są wśród nich m.in. firmy zajmujące się zaawansowanym drukiem 3D i projektowaniem oraz testowaniem wysokospecjalistycznych układów elektronicznych także na potrzeby dużych międzynarodowych laboratoriów badawczych.

Kolejni beneficjenci korzystają z siedmiu nowoczesnych laboratoriów PNT. Można w nich m.in. badać wytrzymałość materiałów w skali nano i mikro, wykonywać tomografię i skanowanie przemysłowe, wykonywać trójwymiarowy druk 3D z metali i ich stopów, badać odporność elektroniki na warunki zewnętrzne w komorach klimatycznych oraz prowadzić prace w warunkach wysokiej i kontrolowanej czystości. Wśród firm korzystających z Parku są m.in. spin-offy założone przez naukowców pracujących w Świerku.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 24 2018 23:28 V9.4.0-1