reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© FlashRobotics Przemysł elektroniczny | 12 lipca 2017

Współtwórca interaktywnego robota wśród najlepszych polskich innowatorów

MIT Technology Review ogłosiło wyniki polskiej edycji konkursu „Innovators Under 35”. W gronie 10 finalistów znalazł się współzałożyciel firmy Flash Robotics z Wrocławskiego Parku Technologicznego za m.in. projekt interaktywnego robota.
W konkursie wyróżnieni zostali zarówno przedstawiciele świata naukowego, jak i młodzi przedsiębiorcy. Jednym z nich jest dr inż. Jan Kędzierski – współzałożyciel wrocławskiej firmy Flash Robotics i współtwórca robota o nazwie EMYS.

- Projekt ten, to efekt wieloletnich prac prowadzonych na Politechnice Wrocławskiej, a jego obecny wygląd i możliwości zawdzięcza gronie ludzi, którzy ten projekt wspierali przez te wszystkie lata – podkreśla Kędzierski.

Pod koniec 2016 roku firma FLASH Robotics wraz z Krzysztofem Kubaskiem z wrocławskiej ASP stworzyli od podstaw pierwszego komercyjnego robota społecznego, który potrafi uczyć języków obcych dzieci w wieku od 3 do 7 lat. EMYS może mówić, poruszać się, rozpoznawać twarze i wyrażać emocje, co sprzyja nawiązywaniu naturalnych interakcji z dziećmi. Robot potrafi uczyć angielskiego/hiszpańskiego, ale twórcy już zapowiedzieli, że pragną robota wyposażyć w kolejne opcje językowe, takie jak: mandaryński, francuski, koreański czy japoński.

- Proces uczenia się wymaga czasu, dlatego najlepiej jest, aby dzieci zaczynały jak najwcześniej. Problem w tym, że niewielu rodziców decyduje się na regularne, kosztowne lekcje w tak wczesnym wieku. Istniejące gry i aplikacje językowe nie potrafią zaangażować dzieci w wystarczający sposób, co więcej ostatnie badania dowodzą, że tablety i smartfony mogą zaburzać prawidłowy rozwój dziecka – mówi Kędzierski.

EMYS zaprojektowany został tak, aby sprostać wszystkim tym wymogom. Do zabawy z robotem dzieci używają fizycznych przedmiotów, które mogą poczuć, zobaczyć i usłyszeć. Powoduje to, że nauka oddziałuje na wszystkie zmysły dzieci. Aby zachęcać je do uczestnictwa w codziennych lekcjach, maluchy otrzymują nagrody, które odblokowują nowe gry i kreskówki, które dzieci lubią najbardziej. Dzięki niemu mają nauczyć się jednego nowego słowa dziennie.

W firmę zainwestował już amerykański fundusz inwestycyjny SOSV, za sprawą którego zespołowi udało się wyjechać do Chin i zaprojektować robota, którego cena będzie w zasięgu przeciętnej rodziny. Obecnie twórcy poszukują kolejnego inwestora, który sfinansuje produkcję pierwszych egzemplarzy.


Źródło: Wrocławski Park Technologiczny, fot: © Flash Robotics

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 18 2018 17:55 V10.0.0-1