reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 04 lipca 2017

Trzy uczelnie stworzą konsorcjum COP – Tradycja, Obronność

Politechnika Rzeszowska, Politechnika Świętokrzyska oraz Uniwersytet Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu powołują konsorcjum, którego celem jest wsparcie przemysłu zbrojeniowego.

Jak powiedział na konferencji prasowej rektor Politechniki Świętokrzyskiej Wiesław Trąmpczyński, to bardzo istotne porozumienie. - To jest ważne porozumienie, bo w tej chwili przemysł zbrojeniowy się odradza, są ogromne pieniądze, ale też oczekiwania, że polska nauka wspomoże przemysł zbrojeniowy i da innowacyjne rozwiązania, które będą nasze. To istotne, abyśmy nie byli uzależnieni od dostawców zewnętrznych - dodał.
Konsorcjum uczelni COP-Tradycja, Obronność powinno zostać powołane do października br. Głównym celem jego powołania ma być m.in. wymiana doświadczeń, wiedzy i potencjału oraz współpraca przy realizacji projektów badawczo-rozwojowych dotyczących produkcji sprzętu wojskowego.
Trąmpczyński przypomniał, że podpisane w sobotę porozumienie to kontynuacja podpisanego pod koniec kwietnia porozumienia uczelni z Polską Grupą Zbrojeniową. - Naszym celem jest wsparcie przemysłu zbrojeniowego i do tego dążymy, i to jest cel tego porozumienia - zaznaczył. Z kolei rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu prof. Zbigniew Łukasik zwrócił uwagę, że centrum przemysłu zbrojeniowego w kraju to obszar dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego. - Jeśli połączymy nasze potencjały (trzech uczelni), to mamy wszystkie kierunki rozwoju, które interesują PGZ - powiedział Łukasik. Natomiast zdaniem inicjatora powołania konsorcjum, rektora Politechniki Rzeszowskiej Tadeusza Markowskiego, jedna uczelnia nie jest w stanie realizować dużych projektów, których oczekuje przemysł zbrojeniowy. - Tworząc międzyuczelniane zespoły, będziemy mieli większe możliwości na realizację tego, czego oczekuje przemysł - dodał. W ramach tej współpracy uczelnie deklarują również organizowanie wspólnych zespołów badawczych; wspólny udział w projektach, programach i inicjatywach; wspólne ubieganie się o dofinansowanie prac i współpracę w zakresie badań naukowych i kształcenia. Źródło: PAP – Nauka w Polsce
reklama
July 15 2021 08:57 V18.20.2-2