reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

15 mln PLN dla Creotech na platformę satelitów

15 mln PLN przyznało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na rozwój uniwersalnej platformy mikrosatelitarnej HyperSat. Będzie ona mogła wynosić w przestrzeń kosmiczną różne instrumenty badawcze, umożliwiając prowadzenie misji, np. telekomunikacyjnych czy obserwacyjnych.

Dofinansowanie od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na innowacyjną platformę mikrosatelitarną firma Creotech Instruments S.A. otrzymała w ramach programu "Szybkiej ścieżki” - poinformowano w przesłanym PAP komunikacie. - Kwota 15 mln złotych na pojedynczy projekt rozwojowy całkowicie polskiej, a przy tym bardzo innowacyjnej platformy mikrosatelitarnej oznacza zupełnie nową jakość w finansowaniu krajowego sektora kosmicznego - komentuje prezes Creotech Instruments SA dr Grzegorz Brona. HyperSat to uniwersalna, modułowa platforma, na której można instalować różne instrumenty badawcze, i wynosić je w przestrzeń kosmiczną. Dzięki temu - pełniąc funkcję mikrosatelity - umożliwi ona realizowanie misji kosmicznych o różnym przeznaczeniu – od radiowych, przez telekomunikacyjne, po obserwacyjne. W najmniejszej konfiguracji satelita będzie mierzył 30x30x10 cm i ważył 10 kg. Może być jednak rozbudowywany do rozmiaru maksymalnego 30x30x60 cm i wagi 60 kg poprzez dołożenie kolejnych modułów bądź instrumentów.
Seryjna produkcja mikrosatelitów HyperSat może ruszyć już w 2020 roku. Platforma może służyć jako baza do realizacji polskich misji. Może być też produktem eksportowym i stać się podstawą do realizacji misji innych krajów.
- Otrzymane dofinansowanie umożliwi nie tylko znaczne podniesienie potencjału polskiej branży kosmicznej, ale jak wierzymy, pozwoli także zaspokoić najbardziej palące potrzeby naszego kraju w obszarze obserwacji satelitarnej, w tym także w krytycznym obszarze zwiadu satelitarnego na potrzeby wojska, gdzie autonomia i dostęp do własnych, pewnych danych stanowi ogromną wartość i realnie przyczyni się do podniesienia polskiego bezpieczeństwa w tych trudnych czasach – mówi dr Grzegorz Brona. Jak zapowiada, Creotech Instruments SA chce uruchomić fabrykę satelitów. - Nasza platforma będzie oczywiście przystosowana do produkcji pojedynczych satelitów, o konkretnym zastosowaniu, ale największy potencjał HyperSat drzemie w produkcji większych serii urządzeń projektowanych z myślą o pracy w satelitarnych konstelacjach - podkreśla Brona. Zainteresowane udziałem w projekcie są m.in. Politechnika Warszawska oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Chętne do współpracy są także krajowe firmy, które specjalizują się w różnych komponentach dla przemysłu kosmicznego. Dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przyznano w kolejnej edycji konkursu „Szybkiej ścieżki”. W ramach marcowego etapu do konkursu wpłynęły 24 wnioski. Na początku czerwca NCBR poinformowało, że zakończono ocenę merytoryczną zgłoszonych projektów. Do dofinansowania rekomendowano 12 z nich. Łączna kwota dofinansowania wyniosła blisko 55 mln PLN. Projekt złożony przez spółkę Creotech Instruments SA, nie tylko otrzymał największe środki spośród projektów objętych dofinansowaniem, ale także największą liczbę punktów ze wszystkich ocenianych wniosków. Nosi nazwę „Renesans”, bo ma istotnie przyśpieszyć rozwój przemysłu kosmicznego w naszym kraju i jednocześnie istotnie obniżyć koszt misji satelitarnych na rynku globalnym. Źródło: PAP - Nauka w Polsce

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
December 07 2023 23:13 V22.1.2-2